Ideja o organiziranju masovnog protesta, u kojeg su se uključili i gradovi i zemlje širom svijeta, rodila se 9. listopada, nakon što je Zakon o imunitetu državnih dužnosnika (poznat pod nazivom 'Lodo Alfano') proglašen neustavnim. Od obične grupe pokret je prerastao u međunarodni događaj, budući da su organizatori najavili proteste i u New Yorku, Chicagu, Amsterdamu, Londonu, Parizu, Ateni, Berlinu itd...
Organizatori poručuju da talijanski premijer Silvio Berlusconi mora dati ostavku i obraniti se od optužbi pred sudom kao i svaki građanin.
"Nije nas briga što će se dogoditi ako Berlusconi podnese ostavku, mi vjerujemo da varka fair playa nekih sektora opozicije predstavlja čin za nezakonitu smrt naše demokracije, i za koju će u tom slučaju morati odgovarati pred biračima. Ono što znamo jest da je Berlusconi vrlo ozbiljna anomalija u kontekstu zapadnih demokracija, što je potvrdio posljednjih dana i strani tisak definirajući je kao 'diktaturu'", piše na internetskoj stranici noberlusconiday.org.
"Berlusconi na političkoj sceni ne bi trebao ni biti, štoviše na nju nije smio ni doći: on i sam to vrlo dobro zna pa u tu svrhu lomi zakone i Ustav kao u slučaju bivšeg “Lodo Alfano” i priprema se još više autoritarno stegnuti omču. Više ne možemo ostati ravnodušni pred inicijativom čovjeka koji drži zemlju taocem već više od 15 godina i čija ga koncepcija države kao privatnog vlasništva čini neprijateljem prema svim oblicima slobodnog izražavanja, kao što je i pokazao svojim divljačkim napadom na slobodu tiska, satiru i internet posljednjih mjeseci", poručuju organizatori.
Protest u Rimu trajat će do dugo u noć, jer su brojne koncerte podrške najavili i brojni umjetnici koji podržavaju akciju.