Pao je i Kabul. Talibani su ušli u predgrađa afganistanske prijestolnice iz koje mnogi građani i diplomatsko osoblje pokušavaju pobjeći. Na ulicama je kaos i panika.
Dok talibani u predgrađu čekaju mirno preuzimanje grada, stanovnici su pojurili po spas. Kolone čekaju pred bankama za dizanje ušteđevine, a mnogi su pred stranim veleposlanstvima u redovima za vizu.
"Iz banke nam kažu da nemaju gotovine, pa da čekaju da dobiju novac, pa onda da ga broje, samo dođu i odu", tvrdi Abdul Mossawer.
Afganistanski predsjednik i službene vlasti prvo su svima obećali sigurnost.
"Jasno je da je Nacionalna uprava za sigurnost uz policiju i vojsku odgovorna za sigurnost svih građana", kazao je Ashraf Ghani, predsjednik Afganistana.
"Grad je siguran, neće biti napada, dogovor je za veliki grad Kabul da se vlast mirno prenese na privremenu upravu", kazao je Abdul Satar Mirzakwal, v. d. afganistanskog ministra unutarnjih poslova.
A koji sat kasnije svi su pobjegli iz zemlje, navodno u Tadžikistan. Iznad američkog veleposlanstva cijeli dan stalni letovi helikoptera, evakuiraju se diplomati, uništavaju se povjerljivi dokumenti, iznosi sve što ne smije u ruke talibana.
Britanski vojnici hitno izvlače državljane svoje zemlje. S njima bi i mnogi Afganistanci, jedini izlaz im je zračna luka, jer talibani drže sve granične prijelaze.
Talibani svima poručuju da neće biti osvete. Istodobno, iz kabulskog zatvora oslobodili su 5 tisuća zatvorenika, uglavnom talibana.
I prije njihova ulaska u grad - u Kabulu se već uklanjaju tragovi zapadnjačkog načina života. Što ih čeka, još je neizvjesno.
"Ne bojim ih se. Nismo mi ljudi koji će se vratiti u mračno doba. Ja sam djevojka i nije me briga ni za koga. Ni za Pakistan, ni Ameriku, ni za koga. Tu sam. Čak i ako me danas ubiju, ako me identificiraju, nije me briga za njih. Čega bih se trebala bojati? Ovo je moja domovina, moja zemlja", kazala je Miriam iz Kabula.
U Afganistanu je i 30-tak hrvatskih državljana, svi su u postupku povratka koji organiziraju njihovi poslodavci. I zadnji hrvatski vojnici su povučeni prošle godine, nakon 17 godina u vojnoj misiji, koja je koštala više od dvije milijarde kuna i odnijela jedan hrvatski život, vojnika Josipa Briškog.
"Taj pokušaj izgradnje države u takvom društvu, toliko podijeljenom, nerijetko plemenski organiziranom, očito nije uspio i to je lekcija koju ćemo na međunarodnoj razini morati dobro razmotriti", kazao je premijer Andrej Plenković.
Povlačenjem Amerikanaca, afganistanska vojska u par tjedana izgubila je sve veće gradove. Jutros su talibani osvojili i Jalalabad, a objavili su i snimke iz Mazari Sharifa. Ušli su u rezidenciju zloglasnog afganistanskog generala Abdula Rašida Dostuma, koji je pobjegao, i objavili snimke zlatnih lustera, zidova, svu raskoš koju su zatekli. Dostum je bio ključni američki saveznik protiv talibana, a poznat je po ubijanju zatvorenika koje je žive gazio tenkom.
U Afganistanu je i do sada bila humanitarna kriza, sada se očekuje njezin vrhunac. Albanija i Kosovo već su najavile prihvat dijela afganistanskih izbjeglica.