Glavne reakcije iz svijeta na reizbor turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana u prvom krugu, prenosi France Presse.
Čelnica europske diplomacije Federica Mogherini kritizirala je uvjete preizdborne utrke koji nisu bili "jednaki za sve".
U zajedničkom priopćenju Mogherini i europski povjerenik za proširenje Johannes Hahn uzeli su na znanje ocjenu OESS-a i Vijeća Europe koji u preliminarnom izvješću upozoravaju da "kandidati nisu bili u ravnopravnom položaju".
Merkel: Želimo biti partneri
Nakon snažnih napetosti u odnosima dviju zemalja posljednjih mjeseci, kancelarka Angela Merkel je u čestitki Erdoganu rekla da se "veseli nastavku i jačanju suradnje naših zemalja".
Njemačka gdje živi velika turska dijaspora, želi "biti partner stabilne i pluralističke Turske koja će osnažiti participativnu demokraciju i očuvanje vladavine prava".
May: Imamo mnogo zajedničkih interesa
"Velika Britanija nestrpljivo iščekuje nastavak bliskih veza s Turskom", rekao je glasnogovornik premijerke Therese May.
"Dvije zemlje imaju velik broj zajedničkih interesa, napose na polju regionalne sigurnosti, borbe s terorizmom, bilateralnih ulaganja i trgovine. Surađujemo s predsjednikom Erdoganom i s njegovom vladom na razvoju tih važnih bilateralnih veza".
Glasnogovornik je dodao da će se o regularnosti izbora očitovati kada se objavi izvješće promatrača.
Putin: Ovo svjedoči o Erdoganovom velikom utjecaju
Ruski predsjednik Vladimir Putin je u brzojavu kojim je turskom predsjedniku čestitao na pobjedi "istaknuo da izborni rezultati nedvojbeno svjedoče o velikom političkom utjecaju Recepa Tayyipa Erdogana."
Njegov reizbor svjedoči o "velikoj potpori njegovoj socijalnoj i gospodarskoj politici te o jačanju ugleda zemlje u vanjskoj politici", navodi Kremlj.
NATO: Čestitam Turcima na velikom odazivu
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg čestitao je Erdoganu podsjećajući ipak da su "temeljne vrijednosti" Saveza kojega je Turska član, demokracija i vladavina prava.
"Ujedno čestitam turskom narodu na velikom odazivu na izbore", rekao je. "NATO počiva na temeljnim vrijednostima kao što su demokracija, vladavina prava i sloboda pojedinca. Osobno tim vrijednostima pridajem veliku pozornost i ističem njihovu važnost u mnogim NATO-ovim prijestolnicama, pa tako i u Ankari, kada se ondje susrećem s turskim dužnosnicima", dodao je.
SAD: Poduzmite korake za jačanje demokracije
SAD je preko glasnogovornice Bijele kuće Sarah Sanders pozvao Ankaru da "poduzme korake radi jačanja demokracije".
Washington još nije čestitao turskom predsjedniku na ponovnom izboru u prvom krugu i njegove prve reakcije bile su veoma hladne.
"Pokušavamo upriličiti telefonski razgovor predsjednika s turskim predsjednikom kako bismo potvrdili naše čvrste veze", rekla je Sanders u času kada veze Washingtona i Ankare, saveznika u NATO-u, prolaze u posljednje dvije godine kroz faze velike napetosti.
Glasnogovornica Bijele kuće je pozvala na "nastavak suradnje radi rješavanja problema u našim bilateralnim odnosima".
Ni američki State Department nije čestitao Erdoganu na reizboru, nego je preko glasnogovornika kratko rekao da Washington "poštuje odluku turskih birača". "Želimo konstruktivne veze s predsjednikom Erdoganom kako bismo se zajedno sučelili s izazovima koji su nam zajednički".
"Pozivamo sve izabrane turske zastupnike, pa i predsjednika Erdogana, da zastupaju stajališta svih turskih građana i da osnaže tursku demokraciju", istaknuo je.
Turska je u siječnju na sjeverozapadu Sirije povela ofenzivu protiv kurdske milicije Postrojba narodne zaštite (YPG) koje Ankara smatra terorističkom organizacijom, ali ih Washington podupire u njihovoj borbi s džihadistima Islamske države (IS). Te su operacije potaknule novu krizu u odnosima dviju zemalja koje su se na koncu početkom lipnja dogovorile o "smjernicama" za suradnju na terenu.
Turska je sve dosad bezuspješno tražila izručenje Fethullaha Guelena koji živi u egzilu u SAD-u i kojeg Ankara optužuje za neuspjeli državni udar u srpnju 2016.