Pregovori između vojske i Mugabea, koji su počeli u četvrtak, nastavit će se u nedjelju, objavila je državna televizija. Predsjednik je pristao susresti se s glavnim stožerom, drugi put nakon intervencije vojske ranije ovaj tjedan.
Do tog susreta dolazi dan nakon masovnih prosvjeda u Zimbabveu na kojima se tražila njegova ostavka. Radi se o najvećim demonstracijama ikad organiziranim u toj zemlji od stjecanja neovisnosti i dolaska na vlast Roberta Mugabea 1980.
"Bio je ovo povijesni dan", rezimirala je u subotu navečer televizijska voditeljica dnevnika na državnoj televiziji.
Prosvjedi organizirani u glavnom gradu i u drugom gradu u zemlji Bulawayu okupili su čitav politički spektar: ministre, osobe bliske stranci na vlasti, ali i oporbu, sve ujedinjene protiv Mugabea.
Mugabeova 37-ogodišnja vladavina okončana je kada je vojska u srijedu preuzela vlast i stavila ga u kućni pritvor, kazavši da želi smijeniti "kriminalce" koji ga okružuju.
Intervencija vojske predstavlja prekretnicu u dugoj vladavini Roberta Mugabea obilježenoj represijom oporbe i teškom ekonomskom krizom. Oko 90 posto aktivnog stanovništva je nezaposleno.
U dobi od 93 godine, najstariji šef države na svijetu sve je više izoliran, napustili su ga najbliži saveznici. Nakon vojske i veterana, devet od deset regionalnih ogranaka vladajuće stranke Zanu-PF pozvalo je na njegovu ostavku.
U nedjelju bi se trebao sastati središnji odbor stranke kako bi vjerojatno smijenio Mugabea kao i njegovu suprugu Grace, koju je želio postaviti za svoju nasljednicu, s njezine dužnosti voditeljice Ženske lige stranke.
Očekuje se da će odbor ponovno vratiti na dužnost potpredsjednika Emmersona Mnangagwu kojeg je Mugabe nedavno smijenio.