Hrvatska agencija za lijekove (HALMED) zaprimila je u prošloj godini više od 4000 prijava sumnji na nuspojave lijekova, od kojih se najviše odnosilo na lijekove za liječenje zloćudnih bolesti i imunomodulatore, lijekove za živčani sustav i liječenje infekcija, navodi se u izvješću za 2018.
Lani je prijavljeno i 296 sumnji na nuspojave cjepiva. U HALMED-u ističu kako su najčešće prijavljivane očekivane nuspojave, poput povišene temperature ili oteklina i crvenila na mjestu primjene cjepiva, koje su blažeg oblika i prolaze za nekoliko dana, bez potrebe za dodatnim liječenjem.
Nuspojave na cjepiva u porastu
Broj prijava sumnji na nuspojave cjepiva u stalnom je porastu od 2015. godine, a najčešće ih prijavljuju pedijatri, koji su lani podnijeli 208 prijava dok su ostale sumnje prijavili pacijenti ili roditelji djece.
Kad je riječ o nuspojavama lijekova, i u 2018., kao i prije, najčešće prijavljene nuspojave bile su mučnina, proljev, pretjerana pospanost, osip, bol u abdomenu i glavobolja, koje su karakteristične za klasične sintetske lijekove. Te su nuspojave dobro uočljive, jasno vremenski povezane s primjenom lijeka te najčešće nestaju nakon prestanka uzimanja. Među najčešćim prijavljenim nuspojavama bila je pretjerana pospanost, koja se povezuje s lijekovima za živčani sustav, za što HALMED posljednjih godina zaprima veliki broj prijava.
VEZANE VIJESTI
- Tek nešto više od polovice Hrvata misli da su cjepiva sigurna: 'Cijepljenje nas štiti'
- Sve manje ljudi cijepi djecu protiv zaraznih bolesti: Znate li u kojim je zamljama nepovjerenje najveće?
Među 4017 prijavljenih sumnji na nuspojave, njih 1505 ispunilo je barem jedan kriterij zbog čega se nuspojava smatra ozbiljnom, a to znači da je uzrokovala medicinski ozbiljno stanje, hospitalizaciju, ugrozila život ili pak izazvala smrt. Sumnja da je neka nuspojava izazvala smrtni ishod prijavljena je u 117 slučajeva, a najčešće se radilo o pacijentima s teškom bolesti, naročito s karcinomom, nasljednom metaboličkom bolesti ili srčanom bolesti.
I prošle godine nastavljen je trend prijava koji se odnose na slučajeve istodobnog korištenja većeg broja lijekova, što je najčešće kod osoba u starijoj dobi, pa u HALMED-u napominju kako je kod tih osoba važno obrariti pažnju na moguće intereakcije lijekova.
HALMED prati nuspojave temeljem Zakona o lijekovima, koje su obavezni prijavljivati zdravstveni radnici i nositelji odobrenja za stavljanje lijeka u promet, no prima i prijave izravno od pacijenata.
Broj prijava raste iz godine u godinu, zahvaljujući većoj svijesti o važnosti prijava te boljem sustavu prijava, pa je tako u 2018. pristiglo najviše prijava u posljednjih 14 godina, dok je u odnosu na 2017. broj prijava bio veći za 6 posto.
Nuspojave je moguće prijaviti putem on-line aplikacije na internetskog stranici HALMED-a, mobilne aplikacije ii Obrasca za prijavu kojeg je moguće dostaviti HALMED-u, koji sve prijave evidentira i ocjenjuje te prosljeđuje nositeljima odobrenja za stavljanje lijeka. Pritom ističu kako je važno prijaviti i tzv. neozbiljne nuspojave jer i one mogu negativno utjecati na svakodnevne aktivnosti pacijenata i utjecati na smanjenje kvalitete života.