MASOVNI PROSVJED /

Najsmrtonosniji dan prosvjeda u Bangladešu: Poginula 91 osoba, ljudi traže ostavku premijerke

Image
Foto: Profimedia

Ovo je bio najsmrtonosniji dan prosvjeda u novijoj povijesti zemlje, premašujući 67 smrtnih slučajeva zabilježenih 19. srpnja kada su studenti prosvjedovali protiv kvota za državne poslove

5.8.2024.
11:39
Profimedia
VOYO logo

Najmanje 91 osoba poginula je, a stotine su ozlijeđene u nedjelju u Bangladešu tijekom sukoba između policije i prosvjednika. Policija je upotrijebila suzavac i gumene metke kako bi rastjerala desetke tisuća prosvjednika koji su zahtijevali ostavku premijerke Sheikh Hasine, piše CNN.

Ovo je bio najsmrtonosniji dan prosvjeda u novijoj povijesti zemlje, premašujući 67 smrtnih slučajeva zabilježenih 19. srpnja kada su studenti prosvjedovali protiv kvota za državne poslove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjedi su izazvani frustracijom studenata zbog nedostatka kvalitetnih radnih mjesta i zahtjevima za ukidanjem kvote koja je rezervirala 30% državnih poslova za rodbinu veterana iz rata za neovisnost Bangladeša 1971. godine. Vlada je 2018. ukinula kvote nakon masovnih studentskih prosvjeda, ali je u lipnju ove godine Visoki sud Bangladeša ponovno uveo kvote, što je izazvalo novi val nezadovoljstva.

Image
KAOS U ENGLESKOJ /

Prosvjednici opljačkali policijske prostorije, gađali policajce limenkama piva, zapalili zgradu...

Image
KAOS U ENGLESKOJ /

Prosvjednici opljačkali policijske prostorije, gađali policajce limenkama piva, zapalili zgradu...

Vrhovni sud je kasnije donio odluku kojom se kvota za veterane smanjuje na 5%, dok će 93% poslova biti dodijeljeno prema zaslugama. Preostalih 2% bit će rezervirano za pripadnike etničkih manjina te transrodne i osobe s invaliditetom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je uvela neodređeni policijski sat diljem zemlje te najavila trodnevni opći štrajk koji počinje u ponedjeljak. Odluka o zatvaranju internetskih usluga dodatno je pojačala napetosti, a Hasina se suočava s najvećim izazovom u svojoj 20-godišnjoj vladavini.

Nemiri su se proširili cijelom zemljom, a prosvjednici su blokirali glavne prometnice i napadali policijske postaje te urede vladajuće stranke. U sukobima su život izgubili i brojni policajci.

Opozicija i organizacije za ljudska prava optužuju vladu za prekomjernu upotrebu sile, dok Hasina tvrdi da su prosvjedi djelo "terorista" koji žele destabilizirati državu. Unatoč pozivima za smirivanje situacije, nasilje se nastavlja, a budućnost zemlje je neizvjesna.

POGLEDAJTE VIDEO: Splićani najavljuju prosvjed protiv betonizacije, ali se slažu da imaju problema s parkingom

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ljubav je na selu
NOVA SEZONA
VOYO logo