ŠTO SLIJEDI NAKON TRUMPA I BREXITA? /

Ovi kontroverzni vođe mogli bi ozbiljno prodrmati Europu

Image

Novinar BBC-a Andrew Marr jučer je bio prisiljen braniti odluku BBC-a o emitiranju intervjua s francuskom desničarkom Marine Le Pen.

19.11.2016.
10:40
VOYO logo

Marr je rekao da bi Le Pen mogla biti jedan od sljedećih velikih izazova sigurnosti Zapada. Daily Mail donosi pregled nekih kontroverznih europskih političara koji bi u idućih godinu dana mogli postati predsjednici i tako snažno uzdrmati politiku Europe.

Marine Le Pen u Francuskoj

'Le Pen bi u određenim okolnostima mogla postati nova francuska predsjednica već u proljeće. Ovog je tjedna, nakon Trumpove pobjede na američkim predsjedničkim izborima proglasila da se cijeli svijet sada promijenio i dau ožujku stiže njezino vrijeme', rekao je novinar BBC-a o Le Pen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuska je desničarka Trumpu odmah čestitala i dodala kako će njezina pobjeda na francuskim predsjedničkim izborima biti idući korak u 'globalnoj revoluciji'. Ograbrena Brexitom, i ona je najavila da će u Francuskoj pokrenuti referendum o izlasku iz Europske unije.

'Želim da ljudi u Francuskoj odlučuju o tome treba li elita u EU odlučivati o svemu', rekla je Le Pen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
LE PEN ŠOKIRALA FRANCUSKU: /

Tvitala fotografiju obezglavljenog tijela IS-ovog taoca

Image
LE PEN ŠOKIRALA FRANCUSKU: /

Tvitala fotografiju obezglavljenog tijela IS-ovog taoca

Što u Njemačkoj nakon Angele Merkel?

Politika otvorenih vrata njemačke kancelarke Angele Merkel dovela je do uspona Fauke Petry, čija je stranka 'Alternativa za Njemačku' sada prema nekim anketama treća politička snaga u zemlji. Njezin je plan zabraniti burku i ograničiti broj tražitelja azila na 200 tisuća godišnje. Petry, inače majka četvero djece, smatra da bi policija trebala imati pravo upucati migrante na granici, a vjeruje da je islam inkompatibilan s njemačkim Ustavom.

Češka: Andrej Babis

Andrej Babis, čija je stranka sada u vladajućoj koaliciji, a on je predsjednik Vlade, obogatio se u petrokemijskom gigantu Agrofertu. Danas je drugi najbogatiji čovjek u Češkoj. S Trumpom ga veže stav prema imigrantima, a nada se postati i češki predsjednik 2017. godine.

Image

Austrija: Norbert Hofer

Euroskeptik Norbert Hofer kreće u svoj drugi pokušaj osvajanja mjesta predsjednika u toj zemlji. Hofer je zagovornik anti-imgrantske politike. Također smatra da islamu nije mjesto u Austriji, a protivnik je i gay brakova.

Norveška: Siv Jensen

Liderica je norveške progresivne stranke. Idol joj je Margaret Thatcher. I ona se protivi islamizaciji Europe, a skeptična je i prema sporazumu o klimatskim promjenama, baš kao i Donald Trump. Trenutno je ministrica financija, no nada se većoj moći nakon predsjedničkih izbora iduće godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nizozemska: Geert Wilders

Zbog govora održanog 2014., u kojem je Wilders rekao da u njegovoj zemlji ima previše imigranata iz Maroka, sada mu se sudi zbog širenja rasne mržnje. Ovaj euroskeptik je usporedio Kuran s Hitlerovim 'Mein Kampfom'. Ne podržava izgradnju novih džamija, a želi zatvoriti i one postojeće i zabraniti Kuran.

Italija: Beppe Grillo

Talijan Beppe Grillo rekao je da je pobjeda Donalda Trumpa 'kraj jedne epohe'. Grillo je bivši komičar, a njegov 'Pokret pet zvjezdica' sada je najjača opozicijia u Italiji. Tvrdi da se bori protiv stranačkog establišmenta. Grillo se protivi Renzijevim reformama, a ako postane predsjednik, obećao je da će njegiva zemlja glasovati o članstvu u eurozoni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbija: Vojislav Šešelj

Osnivač Srpske radikalne stranke najavio je svoju kandidaturu na predsjedničkim izborima u svibnju 2017. Njegovi su radikali protiv Europske unije i proruski, a na izborima za parlament osvojili su 22 zastupnika. Šešelj smatra da je Trump alternativa globalizaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo