U Zajedničkom centru za borbu protiv terorizma u Berlinu dnevno zasjeda 40 službenika sigurnosnih ustanova na saveznoj i pokrajinskoj razini. Među njima su i suradnici pokrajinskih službi za zaštitu ustavnog poretka, tajne službe BND-a i Vojne tajne službe (MAD).
Tijekom ovih sastanaka dolazi do protoka svih spoznaja o kretanjima osoba koje podržavaju tzv. Islamsku državu. Također informacije o tom koliko je osoba napustilo Njemačku i pristupilo IS-u. A prije svega informacije o tome koliko njih ima koji su se iz džihada vratili u Njemačku.
Kako točno teče protok informacija i koliko je sve pomno praćeno, to pripadnici ovih službi nisu htjeli otkriti zbog interesa istrage, piše DW. Ali, stručnjaci iz sigurnosnih krugova govore o relativno dobroj pokrivenosti.
Dva su razloga za poboljšan rad istražnih organa: više upozorenja od inozemnih tajnih službi i izjave povratnika iz džihada kojima se sudi pred sudovima u Njemačkoj.
ISIS-OVA PROPAGANDNA OFENZIVA: ‘Što su tvoja braća napravila u Belgiji, možeš i ti ovdje’
Priznanja uhvaćenih džihadista
Njemačka policija je na oprezu
Nedavno je pred Višim zemaljskim sudom u Düsseldorfu Nils D, 25-godišnji Nijemac koji je prešao na islam, dao iskaz o tome kako je za tzv. Islamsku državu u Siriji uhićivao špijune i dezertere i provodio ih u zatvore IS-a.
Informacije o strukturama i pripremama za izvršenje samoubilačkih napada dao je i Ebrahim B. koji je otišao prvo u sjeverni Irak, a onda se vratio u Njemačku. Ove informacije se u Njemačkoj i Europi obrađuju i na osnovi njih određuju mjere u vezi s opasnošću od terorizma. No, to je nešto što se događa tek od skora.
U Njemačku se vratila trećina od 800 džihadista koji su otišli u Siriju
Spoznaje o povratnicima su u međuvremenu veće. Prema posljednjim spoznajama Savezne kriminalističke službe oko 800 islamista spremnih na borbu otputovalo je do sada u Siriju, jedna trećina njih se vratila u Njemačku. 70 osoba je imalo vojnu obuku ili je pak izravno sudjelovalo u borbama. A odlazak na ratišta u Siriji se od 2011. udesetostručio.
Predsjednik Savezne službe za zaštitu ustavnog poretka Hans-Georg Maassen posebno je zabrinut zbog povratnika. Jer, kako kaže, oni su radikaliziraniji nego ikada ranije, pri tom vojno obučeni, a iskusili su i borbe. Sigurnosne snage s posebnom pozornošću prate 470 "problematičnih" osoba spremnih na nasilje.
Torsten Voß, voditelj pokrajinske Službe za zaštitu ustavnog poretka iz Hamburga, govori o puno vrlo korisnih spoznaja koje su dobili praćenjem internetskih komunikacija, posebno analizom društvenih mreža. U Centru za borbu protiv terorizma iz Berlina kažu kako povratnici često traže ponovo kontakte sa selefijskom scenom.
Službe za zaštitu ustavnog poretka vidi i mnoge povratnike koji su izgubili svaku iluziju u vezi s džihadom i potpuno se povukli. I jedna studija Savezne kriminalističke službe bilježi kod mnogih povratnika "proživljene traume u područjima u kojima se vode borbe". No, sigurnosne službe u ovoj "dijagnozi" ne vide razlog za smanjenje opreza i opuštanje.