Što kažu oni koji prodaju i kupuju diplomske i seminarske radove

28.12.2012.
15:09
VOYO logo

Iako je takvo ponašanje na fakultetima strogo zabranjeno, studenti očito često posežu za spomenutim uslugama, jer su novinari CIN-a pronašli da je u Srbiji i BiH registrirano skoro 30 internetskih portala koji nude gotove radove ili ih izrađuju po želji klijenata.

Cijene za izradu seminarskih, diplomskih, magistarskih radova i doktorskih dizertacija ovise o tome kupuje li se gotov rad ili rad koji tek treba napisati, a koji je i skuplji. Najjeftiniji su eseji i gotovi seminarski radovi koji koštaju između 5 i 15 eura, diplomski radovi koštaju od 25 do 200 eura, magistarski od 50 do 250 eura, dok je za doktorski rad potrebno izdvojiti i do 500 eura. Pojedini portali povremeno imaju i akcije u kojima daju popuste na određene vrste radova, nudeći i usluge pisanja na engleskom jeziku, što je skuplje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tri godine napisao 100 radova za druge!

Predstavnici portala koji nude ove usluge smatraju da odgovornost za ovaj problem snose fakulteti koji dopuštaju da studenti steknu diplome, ne provjeravajući tko je autor rada. "Pa, svakome su mama i tata u školi radili domaće zadatke", kaže jedan ekonomist koji nudi spomenute usluge.

Novinari CIN-a su došli samo do jednog studenta koji je htio otvoreno govoriti o onome čime se bavi. Riječ je o studentu na Fakultetu političkih znanosti u Sarajevu, A. Š., koji je na Facebooku oglasio da radi seminarske, diplomske, magistarske i druge radove. On je novinarima otkrio kako je u protekle tri godine za druge studente napisao oko 100 radova!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A što kažu oni kupuju te radove? Dalibor, student iz Banje Luke, kaže da je uz pomoć naručenog seminarskog rada dobio desetku na fakultetu, a objasnio je da je rad naručio jer je bio prezaposlen i nije imao vremena da ga sam pripremi.

Otkrili prevaru preko baze podataka

Profesori i obrazovne institucije rijetko razotkrivaju kandidate koji do diplome i akademske titule pokušavaju doći prevarom. Od deset profesora koje su novinari CIN-a kontaktirali o ovoj temi, samo je profesor Marko Simendić sa Fakulteta političkih znanosti u Beogradu priznao da su prošle godine otkrili slučaj trgovine seminarskim radovima.

Simendić je objasnio da je Fakultet 2011. godine uveo elektronsku bazu podataka radova, pa profesori tako mogu lakše utvrditi postoji li sličnost u stilu pisanja i načinu navođenja literature.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo