Memorandum su Elektroprivreda Srbije (EPS) i kompanija RWE potpisale polovinom studenoga 2009. godine, prilikom posjeta srbijanskog predsjednika Borisa Tadića Njemačkoj. Memorandumom se predviđa suradnja dviju kompanija u gradnji više hidroelektrana u Srbiji, čija se vrijednost procjenjuje na pet milijardi eura, piše Poslovni dnevnik.
Najveći projekt je gradnja reverzibilne hidroelektrane Đerdap 3 na Dunavu, snage 2400 MW. Osim toga, u planu je gradnja objekata na rijeci Moravi te četiriju hitroelektrana u gornjem tijeku rijeke Drine od kojih će svaka biti snage od 300 MW, a u gradnju tih hidrolektrana bit će uključena i Elektroprivreda Republike Srpske.
Memorandum ne obuhvaća gradnju dviju termolektrana kapaciteta 1400 MW, u čijoj gradnji RWE ipak namjerava sudjelovati. Uz RWE, za gradnju TE Kolubara B i Nikola Tesla zainteresirana je i češka kompanija ČEZ, a vrijednost tog posla procjenjuje se na 1,7 milijardi eura.
Vlada je također postigla sporazum o sudjelovanju talijanskih kompanija u gradnji hidroelektrana na Ibru i srednjem tijeku Drine. Proizvedena struja bit će namijenjena talijanskom tržištu, a ukupna snaga iznosit će 1000 MW. Taj aranžman, koji će se ostvariti za dvije godine, izazvao je buru u energetskim krugovima koji smatraju da je srbijanska vlada pogriješila jer tzv. čistu energiju ustupila drugoj državi.
Također, piše Poslovni, srbijanska vlada procjenjuje kako će preko struje ubrzati ulazak zemlje u članstvo Europske unije kao vodeći proizvođač struje u regiji. Da bi to postigli, Srbi moraju investirati 9 milijardi eura, a kako će taj novac doći izvana, najveći dio struje namijenjen je izvozu. Pet milijardi eura ići će za gradnju novih objekata, a četiri milijarde za rekonstrukciju postojećih elektrana.