SRBIJA NE UKIDA SPORNI ZAKON O RATNIM ZLOČINIMA: /

'Da, spremamo nove optužnice protiv hrvatskih branitelja!'

Image
Foto: AFP, ANDREJ ISAKOVIC
14.7.2016.
11:39
AFP, ANDREJ ISAKOVIC
VOYO logo

Hrvatska je nedavno pristala odblokirati pregovore Srbije s EU-om, no unatoč tomu, Beograd ne namjerava ukinuti taj zakon. Štoviše, nastavlja ga primjenjivati, izjavio je za Radio Slobodnu EuropuMilan Petrović, voditelj Tužiteljstva Srbije za ratne zločine. Prema njegovim riječima, postoje i novi predmeti u kojima su hrvatski državljani osumnjičeni za ratne zločine.

Image
BEOGRADSKI MEDIJI O KRAJU BLOKADE: /

Hrvatska je dala pisanu suglasnost Srbiji za otvaranje poglavlja 23

Image
BEOGRADSKI MEDIJI O KRAJU BLOKADE: /

Hrvatska je dala pisanu suglasnost Srbiji za otvaranje poglavlja 23

"Politički motiv Zagreba, a ne pravni razlozi"

"Srbija ne razmišlja o ukidanju Zakona o organizaciji nadležnosti državnih organa u postupcima za ratne zločine. Tužiteljstvo za ratne zločine i dalje, u punoj mjeri i opsegu, primjenjuje ovaj zakon. Njegovo stavljanje izvan snage dovelo bi do toga da ne bismo mogli goniti ratne zločince i da bi oni praktički mogli mirno živjeti i izbjeći kaznenu odgovornost", kaže Petrović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On u najavama dužnosnika iz Zagreba da Hrvatska može blokirati Srbiju na putu u EU ako se prema hrvatskim braniteljima počne primjenjivati taj zakon vidi politički motiv, a ne pravne razloge.

Taj je zakon, kaže, od 2003. do 2011. primjenjivan bez ikakvih primjedbi s hrvatske strane. Podsjeća da je jedan od hrvatskih branitelja prema kojem je Srbija postupala po ovom zakonu bio i Veljko Marić. To je, kaže Petrović, ujedno bio i posljednji slučaj koji je okončan pred pravosuđem Republike Srbije. Sporazumom Hrvatske i Srbije, osuđeni Marić premješten je u Hrvatsku na izdržavanje zatvorske kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne pravimo razliku tko je čiji državljanin"

Na pitanje novinara za koliko je državljana Hrvatske trenutačno zainteresirano Tužiteljstvo zbog sumnje da su počinili ratni zločin, Petrović je odgovorio da te podatke nemaju u službenim evidencijama.

"Zakon o univerzalnoj nadležnosti primjenjuje se na sve osobe koje su počinile kazneno djelo ratnog zločina, bez obzira na državljanstvo počinitelja ili žrtve. Ne pravimo razliku tko je čiji državljanin. Postupamo potpuno profesionalno. Gleda se ima li dokaza da je netko počinio ratni zločin ili ne. Ovaj zakon je u dubokoj suglasnosti sa svim pravilima međunarodnog prava i međunarodnog humanitarnog prava", kaže.

Rade na više predmeta vezanih uz Hrvatsku

Rekao je i da ima predmeta na kojima Tužiteljstvo trenutačno radi, vezanih uz ratne zločine na teritoriju Republike Hrvatske, a za koje postoji sumnja da su ih počinili hrvatski državljani, među kojima i hrvatski branitelji.

"S obzirom na to da je faza predistražnog postupka i istraga tajna, sada na to pitanje ne mogu odgovoriti. Ali ima predmeta koje trenutačno radimo o ratnim zločinima na teritoriji Republike Hrvatske, predmeta u kojima sumnjamo da su ih počinili hrvatski državljani, među kojima su i hrvatski branitelji", kazao je Petrović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objasnio je i zašto smatra taj zakon važnim za Srbiju.

"On sprječava da ratni zločinci mirno šeću u zemljama bivše SFRJ time što su izašli iz republike u kojoj je bio rat, prešli u drugu i uzeli novo državljanstvo. Jedan dio njih došao je i u Srbiju. Ako bi ovaj zakon prestao važiti, oni bi praktički bili amnestirani", zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo