Srbi kupili svoj Telekom, naš premijer u čudu!

Telekom Srbije vraćen je u stopostotno državno vlasništvo!

26.1.2012.
15:51
VOYO logo

Grčka telekomunikacijska kompanija OTE u četvrtak i službeno prestaje biti vlasnikom 20 posto dionica "Telekoma Srbije", koji prelazi u stopostotno domaće vlasništvo, javlja RTS. Grčkom operatoru bit će isplaćeno 380 milijuna eura.

"Telekom" nastao izdvajanjem iz JP PTT "Srbija" 1997. godine kada je grčkoj kompaniji OTE i "Telekomu Italija" prodano 49 posto dionica za oko 1,56 milijarde njemačkih maraka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Talijani su kupili 29, a Grci 20 posto, dok je država upravljala sa preostalim 51 posto i bila vlasnik takozvane zlatne dionice. Poslije šest godina otkupljen je talijanski paket za 195 milijuna eura, navodi RTS.

'Vrlo neobičan' potez Srbije, suprotan od naših - nacionalizacija

Upitali smo hrvatskog premijera Zorana Milanovića što misli o tome da je Srbija vratila svoj Telekom u vlasništvo države, budući da Hrvatska u krizi radi obrnuto - prodaje Hrvatsku poštansku banku i Croatia osiguranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hm, možete li to pojasniti", pitao je Milanović novinarku, a kada mu je pojašnjeno da su podigli kredit za koji nisu morali niti davati jamstva, budući da se radi o vrlo profitabilnom poduzeću, Milanović je ustvrdio da je to "vrlo neobično" jer su Srbi pod aranžmanom, ali i u daleko dubljoj krizi nego mi.

"Hm, i kažete da su se Grci povukli? Neobično!", ponovio je. No, nije dao odgovor na pitanje zašto Hrvatska prodaje poduzeća tako profitabilnih sektora, usred krize.

"Hrvatska ima dva interesa kad je riječ o operaterima, a to su: da nesmetano rade, plaćaju poreze, zapošljavaju ljude i reinvestiraju dobit te da ne izvlače dobit iz zemlje. Ako već daju otkaz za 500 ljudi onda bi bilo dobro da novim ulaganjima zaposle nove ili te iste ljude", rekao je Milanović, govoreći o HT-u, ali ne i o HPB-u i CO. Naglasio je i da njegova Vlada neće prodavati poduzeća u svom vlasništvu budzašto.

Spremni na razvoj!

Direktor srpskog Telekoma, napomenimo, vrlo je optimističan po ovom pitanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi smo potpuno spremni fokusirati se na daljnji razvoj kompanije, na naše korisnike, na modernizaciju mreže, na unaprjeđenje kvaliteta usluga. Bit ćemo inovativniji i još konkurentniji i samim tim će kompanija, usprkos globalnim događajima, vrijediti sve više", rekao je direktor "Telekoma" Branko Radujko.

Za financiranje otkupa dionica dignut je kredit od 470 milijuna eura, od konzorcija banaka, a Radujko tvrdi da one nisu tražile nikakvu garanciju, jer "dovoljna je bila bilanca uspjeha kompanije koja je jedna od najboljih na Balkanu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo