ŠOK U KOLUMBIJI: /

Na referendumu odbačen sporazum koji je trebao zaustaviti polustoljetni rat

Image

Kolumbijci su na jučerašnjem referendumu, suprotno očekivanjima, odbili mirovni sporazum s pobunjenicima grupe FARC, čime bi službeno završio oružani sukob koji traje već 52 godine.

3.10.2016.
14:28
VOYO logo

Dogovor su prošlog tjedna potpisali kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos i vođa pobunjenika Timoleon Jimenez, no kako bi sporazum stupio na snagu, bila je potrebna ratifikacija od strane građana. Glasači su na referendumu na pitanje jesu li za mirovni sporazum između vlade i pobunjenika trebali odgovoriti sa 'da' ili 'ne'.

Iako su ankete uoči referenduma pokazivale da bi do primirja moglo doći, rezultat je bio iznenađenje. Naime, 50,2 % birača glasovalo je protiv mirovnog sporazuma, dok ga je poduprlo njih 49,8%. Izlaznost glasača bila je niska - na referendumu ih je glasovalo manje od 38 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kampanju za mirovni sporazum, osim predsjednika Santosa, podržavali su brojni kolumbijski i svjetski političari, uključujući i glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona, dok je kampanju za odbijanje mirovnog sporazuma vodio bivši kolumbijski predsjednik Alvaro Uribe.

Zašto su Kolumbijci rekli 'ne'?

Većina onih koji su na referendumu rekli 'ne', tako su glasovali jer smatraju da bi mirovni sporazum pobunjenicima dozvolio da se izvuku od kazni za ubojstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Prema sporazumu su trebali biti stvoreni posebni sudovi koji bi sudili u slučajevima kriminala koji se događao tijekom sukoba s pobunjenicima. Oni koji su priznali svoje zločine tako bi dobili blaže kazne.

Vlada bi prema sporazumu isplaćivala mjesečnu financijsku pomoć onim demobiliziranim pobunjenicima koji žele pokrenuti vlastiti posao, što je za mnoge Kolumbijce, čini se, bilo previše jer smatraju da bi to bila nagrada za kriminal, dok se pošteni građani sami bore s financijskim problemima.

Nepravednim smatraju i točku u dogovoru koja bi pripadnicima grupe FARC dala deset mjesta u kolumbijskom Kongresu na izborima 2018. i 2022. Osim toga, građani ne vjeruju da bi se pobunjenici dogovora držali jer su i ranija primirja već kršili.

'Mir će ipak pobijediti'

Presjednik Santos rekao je da će rezultate referenduma prihvatiti. Iako nakon ovakvog rezultata nema 'plan B', istaknuo je kako će nastaviti raditi na postizanju mira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Razumijem one koji su rekli 'ne' i one koji su rekli 'da'. Svi mi želimo mir. Sutra će se okupiti sve političke stranke i zajedno ćemo nastaviti dijaloge i pronaći način za postizanje mira. Neću odustati, nastavit ću se boriti za mir', rekao je kolumbijski predsjednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primirje i dalje želi i vođa pobunjenika Timoleón "Timochenko" Jiménez.

'I dalje smo spremni na mir. Kolumbijci koji sanjaju mir mogu računati na nas. Mir će pobijediti', rekao je Jiménez.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vođa kampanje protiv mirovnog sporazuma Uribe kaže da on nije protiv mira, no želi pregovarati o nekim točkama u ugovoru kako bi se postigao sporazum na razini cijele zemlje. Bi li FARC pristao na izmjene koje Uribe traži, još se ne zna.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo