ERJAVEC O BLOKADI HRVATSKE U OECD-U: / 'Nijedna članica EU nije išla tako daleko...'

Image
Foto: AFP

Hrvatska ne poštuje međunarodno pravo i zato je opravdan potez Ljubljane uskratiti joj podršku za učlanjenje u OECD, rekao je danas poslije podne slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec.

6.9.2017.
20:13
AFP
VOYO logo

Slovenija je danas u u Bruxellesu obavijestila veleposlanike zemalja EU-a da ne može podržati članstvo Hrvatske u Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvitak (OECD).

"Mi smatramo da Hrvatska ne ispunjava uvjete za punopravno članstvo u OECD-u jer ne poštuje međunarodno pravo, arbitražni sporazum i odluke arbitražnih sudova", kazao je Erjavec za portal Siol.net.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do sada je po njegovim riječima u Europi vrijedilo pravilo da sve članice EU-a automatski ispunjavaju uvjete za prijem u organizaciju najrazvijenijih država pa je EU automatski podržavala aplikacije svih članica, no Slovenija se u ovom slučaju usprotivila takvom stajalištu.

"To činimo jer do sada nijedna članica EU-a nije išla tako daleko da negira poštovanje međunarodnog prava", kazao je Erjavec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Erjavec je potvrdio da je tijekom Bledskog strateškog foruma održanog u Sloveniji početkom tjedna neslužbeno prenio glavnome tajniku OECD-a Joseu Angelu Gurriji da Slovenija kani blokirati kandidaturu Hrvatske za članstvo.

Pejčinović - Burić: 'Sudionici skupa na Bledu bili su začuđeni optužbama Slovenije'

Njegova hrvatska kolegica Marija Pejčinović Burić rekla je danas da su sugovornici s kojima je razgovarala na Bledu "bili začuđeni da se jedan tako relevantan skup s važnim temama iskoristi da se optuži Hrvatsku za nepoštivanje vladavine prava" te je dodala da joj je potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans potvrdio da EK to ne gleda na taj način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenski diplomatski izvori potvrdili su u srijedu da je Slovenija prilikom rasprave o kandidaturi država članica EU-a za pregovore i buduće članstvo u OECD-u uskratila potporu Hrvatskoj, tumačeći taj korak time da Hrvatska u arbitražnom sporu sa Slovenijom ne priznaje arbitražu o granici i arbitražnu presudu koju su prije više od dva mjeseca donijeli arbitri jer smatra da je Slovenija proces kompromitirala utjecajem na suce, te arbitražnu presudu ne namjerava primijeniti i priznati.

NOVI ŠAMAR IZ LJUBLJANE: Slovenija će blokirati ulazak Hrvatske u OECD!; MVEP: ‘Ovo je iznenađujuće’ BLEDSKI STRATEŠKI FORUM: Slovenija zadovoljna izjavama europskih dužnosnika o arbitraži, skeptična glede nametanja provedbe

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NOVI ŠAMAR IZ /

LJUBLJANE: Slovenija će blokirati ulazak Hrvatske u OECD!; MVEP: 'Ovo je iznenađujuće'

Image
NOVI ŠAMAR IZ /

LJUBLJANE: Slovenija će blokirati ulazak Hrvatske u OECD!; MVEP: 'Ovo je iznenađujuće'

To je "nepoštivanja vladavine prava", tvrde slovenski diplomati, a najavljuju i druge korake u diplomatskoj ofenzivi kako bi Hrvatsku prisilili da promijeni stajalište i pristane provesti arbitražne presude.

EK ne gleda na slučaj kao Slovenija

Hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) i hrvatska vlada priopćili su ranije da pozorno prate raspravu koja se vodi između 35 članica OECD-a tijekom rujna u Parizu o mogućem otvaranja vrata ove organizacije razvijenih država novim članicama te da će nastaviti kroz kontakte s Bruxellesom te svim državama članicama OECD-a zagovarati pristupanje Hrvatske OECD-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

OECD ima trenutno 35 država članica, gospodarski najrazvijenijih država svijeta. Hrvatska je početkom godine OECD-u uputila pismo o namjeri da se pridruži toj organizaciji, želeći otpočeti pregovore nakon odluke u novom krugu njenog proširenja.

Neki slovenski mediji, poput Slovenskog radija, javili su ranije u srijedu da se slovenskom stajalištu u pogledu članstva Hrvatske u OECD-u navodno pridružila i Mađarska zbog arbitražnog spora u slučaju INA-Mol.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema najavama slovenskih nacionalnih medija, pitanje arbitraže bit će neslužbeno i tema razgovora slovenskog premijera Mire Cerara i talijanskog premijera Paola Gentilonea koji sutra dolazi u posjet Ljubljani.

Kako navode mediji glavne će teme razgovora biti bilateralni politički i gospodarski odnosi, europska pitanja i razmjena mišljenja o zapadnom Balkanu, no Cerar će priliku iskoristiti i za to da talijanskom premijeru predstavi slovenske poglede na arbitražu i potrebu njene implementacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo