Za potvrdu zakona o bračnoj zajednici i obiteljskiim odnosima, kojim se ta prava izjednačavaju, u sadašnjem bi trenutku glasovalo 42 posto birača, a 41 je protiv zakona, pokazalo je ispitivanje provedeno sredinom prošlog tjedna.
Sudbina zakona koji je u parlamentu već prihvaćen, ali nije na snazi, tako je sasvim neizvjesna. Zakonu se protive konzervativne stranke i udruge bliske Katoličkoj Crkvi, koje su pokrenule referendum.
Strhuje se od lošeg odaziva
Da bi se zakon odbacio, odnosno poništio, protiv njega bi se morala izjasniti većina birača koji izađu na glasovanje, ali i najmanje trećina ukupnog biračkog tijela. Takav ishod je je upitan s obzirom da bi na referendum moglo izaći manje od polovice od 1,6 milijuna birača upisanih u biiračke spiskove, a protiv zakona glasovati oko četvrtina od ukupnog broja birača.
Žestoki prosvjedi konzervativaca
Zakon kojim se istospolni i heteroseksualnii parovi izjednačavaju u pravima, uključujući pravo na vjenčanje pred matičarem, pravo nasljeđivanja, pa i pravo na usvajanje djece, parlament, u kojemu većinu ima vladajuća koalicija lijevog centra, prihvatio je početkom godine uvjerljivom većinom, ali je izazvao žestoke prosvjede konzervativnih stranaka i dijela javnosti.
Jedan zakon kojim su se omogućavala veća prava homoseksualne populacije slovenski su birači već odbili tijesnom većinom prije tri godine, a na snazi je zakon o životnom partnerstvu koji istospolnim parovima dopušta registraciju na općini.