Sjeverna Koreja je optužila Sjedinjene Američke Države da su "pakleno nastrojene neprijateljskim djelima", unatoč nedavnom sporazumu između dvije zemalje o nastavku nuklearnih razgovora, piše BBC. Izaslanstvo Pjongjanga u Ujedinjenim narodima priopćilo je u srijedu kako su SAD "opsjednute sankcijama". To dolazi nekoliko dana nakon što su dvojica čelnika zemalja održala povijesni sastanak u čvrsto utvrđenoj demilitariziranoj zoni koja dijeli dvije Koreje.
Donald Trump je postao prvi američki predsjednik koji je kročio na sjever, a nakon razgovora koji su trajali gotovo sat vremena, dvojica čelnika složila su se da će uspostaviti timove kako bi ponovno pokrenuli zamrznute pregovore o denuklearizaciji. No, najnovija izjava Sjeverne Koreje označava promjenu u tonu i povratak na ljutite razmjene koje su u posljednje vrijeme narušile odnose između zemalja. Sjeverna Koreja također je optužila Washington da pokušava "potkopati mirnu atmosferu" na Korejskom poluotoku.
Reakcija na tvrdnje SAD-a
Sjevernokorejsko izaslanstvo izjavilo je kako odgovara na tvrdnju SAD-a da je Sjeverna Koreja prekršila ograničenje uvoza naftnih derivata koje je postavljeno 2017. godine te je također priopćilo kako reagira na zajedničko pismo SAD-a, Francuske, Njemačke i Velike Britanije svim državama članicama UN-a u kojemu pozivaju na daljnje sankcije toj zemlji. U pismu se navodno od svih članica traži da pošalju iseljene radnike iz Sjeverne Koreje kući.
"Ono što se ne može zanemariti jest činjenica da je ova zajednička igra s pismom provedena istog dana kada je predsjednik Trump predložio sastanak na vrhu", navodi se u priopćenju. "To govori o činjenici da su Sjedinjene Države praktički sve više i više pakleno nastrojene na neprijateljskim djelima protiv Sjeverne Koreje. Sve zemlje članice UN-a morat će budno paziti na namjerne pokušaje Sjedinjenih Država da potkopaju mirnu atmosferu koja je stvorena na Korejskom poluotoku", navodi se u priopćenju. Pjongjang je dodao kako je "prilično smiješno" da SAD sankcije vide kao "lijek za sve probleme".
Pregovori bez konkretnog rješenja
Pregovori sa Sjevernom Korejom, kojima se pokušava uvjeriti tu zemlju da napusti svoj kontroverzni nuklearni program, dosegnuli su vrhunac prošle godine kada su Trump i sjevernokorejski čelnik Kim Jong-un održali summit u Singapuru. Obojica su se obvezali "potpunom denuklearizacijom" Korejskog poluotoka, ali bez pojašnjenja što to točno znači.
Mnogi su se nadali da će njihov drugi sastanak, u veljači u Hanoiju, donijeti neki konkretan sporazum prema kojemu bi Sjeverna Koreja svoj nuklearni program zaustavila u zamjenu za ukidanje nekih strogih sankcija. No, ti su razgovori okončani bez dogovora, jer se nisu uspjeli dogovoriti o tempu kojim bi se sankcije ublažile. Od tada su pregovori u mirovanju, iako su Kim i Trump razmijenili pisma.
Na sastanku u demilitariziranoj zoni u nedjelju, dvojica čelnika bili su uglavnom obilježeni komplimentima. Trump, koji je jednom rekao za Kima da je "mali čovjek raketa", rekao je za njihovo prijateljstvo da je "posebno dobro" i rekao da je to "veliki dan za svijet", piše BBC.