Glavni zahtjevi oporbe na tom sastanku bit će prestanak bombardiranja teritorija pod njihovom kontrolom i Asadovo povlačenje s mjesta predsjednika. S druge strane, režim u Damsku za danas je (srijeda) raspisao parlamentarne izbore i priprema se za novu ofanzivu na Alep, najveći grad koji se nalazi pod kontrolom oporbe.
Asad prevario Rusiju
Business Insider piše da je Bašar al-Asad prevario Rusiju koja ga je pokušala stjerati u kut time što je nedavno povukla većinu aviona i vojnog osoblja iz Sirije. No, umjesto da mirno sačeka pregovore u Ženevi, Asad je shvatio da status Rusije kao regionalnog lidera uvelike ovisi od očuvanja postojećeg stanja u Siriji i opstanka njegovog režima.
Ruska je intervencija omogućila Asadovim snagama da potkraj prošle godine zauzmu Alep, no ta je operacija ostala nedovršena nakon Putinove prošlomjesečne odluke o povlačenju vojske iz Sirije. Analitičari smatraju da se ruski predsjednik iznenada odlučio na taj potez kako bi zadržao prednost nad Asadom, ali i SAD-om uoči sastanka u Ženevi.
Čeka se Putinov potez
Paul Salem, potpredsjednik Instituta za Bliski istok iz Washingtona smatra da je Asad 'pročitao' Putinov blef te da Rusija sada strahuje da netko drugi, u prvom redu SAD, ne sruši Asada i time dovede do potpunog kolapsa Sirije.
"Rusi su u zamci, postali su taoci Asadovog ostanka na vlasti", kazao je Salem za Wall Street Journal.
Iako je Moskva u ponedjeljak opovrgla da priprema ikakvu združenu operaciju sa sirijskim snagama u Alepu, Charles Lister, stručnjak s istog instituta kaže kako je teško povjerovati da će Rusija "tek tako zapostaviti svoje interese u Siriji".
Rusi se vraćaju u Siriju?
Štoviše, posve je realna mogućnost da Asadova ofanziva na Alep prisili Ruse da mu pošalju podršku.
Business Insider upozorava da će, ako odluči pomoći Asadu u osvajanju Alepa koji drže protuvladine snage, Putin "cijelom svijetu pokazati da su mu strateški interesi važniji od ljudskih života".
Moglo bi to, ističu stručnjaci, rezultirati samo smrću i novim razaranjima kakva dosad nisu viđena, a rat u Siriji odvesti u krvavu završnicu.
Ipak, procjenjuje se da Putin neće zbog Asadovog sukoba s oporbom riskirati prilično dobru međunarodnu reputaciju koju je Rusija stekla nakon intervencije u Siriji. Naime, borba protiv Islamske države je jedno, a omogućavanje bašaru al-Asadu da zadrži apsolutnu vlast nešto posve drugo.