'Po mnogočemu kompleksan petogodišnji građanski rat na tlu Sirije ima tendenciju postati širi regionalni rat', kazao je zamjenik turskog premijera u intervjuu za turski javni informativni servis te dodao da u slučaju da se taj 'posrednički rat' nastavi 'svima mora biti jasno da će Amerika i Rusija doći do točke početka pravog oružanog sukoba i da je izbijanje rata pitanje vremena', kada će započeti rat u punom smislu, piše The Independent.
Zahladili odnose
Razgovori između Moskve i Washingtona prekinuti su 19. rujna, nakon bombardiranja UN-ovog konvoja za vrijeme trajanja sporazuma o prekidu vatre. Nakon tog incidenta, kao i zbog uloge Rusije u zračnim napadima sirijske vlade u gradu Alepu, zahladili su odnosi ne samo na relaciji Moskva - Washington već i oni između Rusije i nekih stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a.
Kurtulmus je u intervjuu sirijskog predsjednika Bašara al Assada nazvao 'pijunom' u ovom sukobu te dodao kako je za uspostavu trajnog mira potrebno ukloniti trenutnu političku strukturu Sirije.
U sukobe u susjednoj Siriji Turska se uključila krajem kolovoza kada je pokrenula niz vojih operacija protiv samoproglašene Islamske države i kurdskih militanata.
Odnos Turske i Iraka
Također, sve je napetiji odnos između turske i iračke vlade zbog uloge turskih trupa u najavljenim američkim zračnim ofenzivama na grad Mosul, koji je drugi najveći grad u Iraku, a koji se nalazi pod opsadom. Ankara, koja ima veliku ulogu u opremanju i pomaganju Sunitskih boraca, izrazila je zabrinutost zbog činjenice da Bagdad računa na Šijite pri preuzimanju Mosula, sunitskog najvećeg grada.
Vlada u Iraku zatražila je da njihovi pripadnici odigraju središnju ulogu u tom preuzimanju, a da turski borci ostanu u svojim bazama tijekom operacija.
Erdogan upozorio na 'krv i vatru'
U utorak je turski premijer Receep Tayyip Erdogan upozorio na 'krvi i vatru' po političkim linijama ukoliko se ova složena vojna operacija, pripremana mjesecima ne izvede prema planu.
Ishod operacije oslobođenja Mosula imat će značajan utjecaj na budućnost Iraka, kao i na slabljenje Islamske države u Iraku.
Zbog pitanja oko krize u Siriji, delegacije brojnih država širom svijeta sastaju se ovog tjedna u švicarskom gradu Lausanne, no na sastanku neće prisustvovati niti sirijska vlada niti opozicija.
Od početka oružanih sukoba na području Sirije poginulo je više od 400.000 ljudi, a više od 4 milijuna raseljeno je iz svojih domova.