Uvjereni ste da znate sve o njima, no varate se...

Riba, srce, mir, zečje šapice, imela... sve su to većini nas dobro poznati simboli, koji nas prate gdje god da se okrenemo.

21.4.2013.
16:33
VOYO logo

Ovi su simboli u davna vremena imali značenje za koje nikad ne biste pomislili da pripada upravo njima. Krenimo redom...

Riba Isusova je zapravo simbol vagine

Jedan od najčešćih simbola, osim križa, koje kršćanstvo upotrebljava u svojoj dugoj povijesti je riba, odnosno ihtis. Poznatija kao riba Isusova, jedan je od najčešćih simbola u Bibliji i kršćanskoj predaji. Sjetite se samo koliko je puta Isus njome nahranio tisuće gladnih usta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ihtis je već u prvoj Crkvi korišten kao akronim za izraz Isus Krist, Božji Sin, Spasitelj

Ali u originalu Riba Isusova zapravo je vagina, još od davnih, davnih vremena. Prije pojave kršćanstva, upravo je ovaj simbol izražavao žensku plodnost u brojnim poganskim vjerovanjima, a njegov oblik zapravo pokazuje ženske stidne usne. Znači, potpunu suprotnost od onoga za što je kasnije preuzet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neka istraživanja na tu temu čak govore da je kršćanstvo preuzelo ovaj simbol s namjerom – upravo zbog njegove raširene pojave, da bi kasnije pokušali pronaći niz 'nevaginalnih' opravdanja za njegovu upotrebu.

Srce je zapravo simbol kontracepcije (i testisa)

Srce je jedan od najčešćih i najvažnijih simbola širom svijeta i nema mjesta u širokoj ponudi i potrošnji gdje se ono ne pojavljuje – od raznih čestitki, slatkiša do nakita... No, asocijacije na ljubav nisu ga oduvijek karakterizirale.

Simbol srca predstavljao je mnoge stvari kroz različite kulture tijekom vremena, u rasponu od genitalija do kozmičke mudrosti.

Ali u originalu Kao simbol postoji još od rimskog doba, a ako mu pratite trag od davnina, možete ga naći i na nekim rimskim kovanicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, po njihovim vjerovanjima, srce je simboliziralo sjeme biljke silphium, koja je bila jako cijenjena kad je kontracepcija u pitanju. Neki čak tvrde da su je Rimljani toliko eksploatirali da je nestala.

Osim toga, mnogi ga u prošlosti povezuju i s testisima, pogledajte kako samo izgleda kad se okrene naopako.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znak mira predstavlja depresivnog čovjeka u ratu

Znak mira jedan je od najmoćnijih simbola današnjice, bez obzira što ga većina isključivo povezuje s hipi pokretom. No, čovjek koji ga je osmislio napravio ga je u potpuno druge svrhe.

Ali u originalu Znak mira zapravo je označavao logo za Kampanju za nuklearno razoružanje. Osmislio ga je dizajner Gerald Holtom 1958. godine, spajajući slova N i D (Nuclear Disarmament) u semaforskim znakovima (podizanje zastava). No, zanimljivo je da je Holtom cijelo to vrijeme na umu imao čovjeka raširenih ruku, depresivnog i užasnutog ratnim stradanjima, bez ikakve nade.

Zečje šapice su zapravo raskomadane vještice

Zasigurno nikad niste razmišljali o logičnosti činjenice da zečje šapice donose sreću. No, činjenica je da je prava priča o tim šapicama još strašnija od ideje koja propagira seciranje životinja na dijelove.

Ali u originalu> Zečje šapice su zapravo stopala vještica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U SAD-u simbol zečjih šapica vezan je uz crnu magiju. Njeni su sljedbenici vjerovali da su kunići u biti zamaskirane vještice, pa su zečje šapice nosili oko vrata.

Imela je zapravo simbol iznenadne smrti i kastracije

Svake godine krajem prosinca, točnije u vrijeme Božića, ljudi širom svijeta ukrašavaju svoje domove imelom. Stari običaji nalažu da kad se s nekim nađete ispod imele za vrijeme Božića, dužni ste se poljubiti – jer upravo taj poljubac donosi sreću i vječnu ljubav. No, imela zapravo ima sasvim drugo značenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali u originalu Stari Germani vjerovali su da imela, uvijek postavljena iznad tla, vojnika čini neranjivim i nepobjedivim. Naime, jedna nordijska legenda govori da je bog Baldur bio pogođen strijelom izrađenom od imele. Srećom, ponovo je oživio, pa je imelu odlučio 'preobraziti' iz biljke smrti u biljku života, ali pod jednim uvjetom – da nikad ne dotakne tlo.

Njen ljepljivi sok mnoge je u prošlosti podsjećao na spermu, a zvali su je i 'hrastom sperme'. Zanimljivo je da su druidi, svećenici starih Kelta, njen sok koristili u borbi s Rimljanima kao simbol besmrtnosti jer imela živi i kad stablo na kojem poluparazitira izgleda mrtvo.

Odsijecanje imele još je u prošlosti bilo povezano s činom rituala kastracije. Imela bi se tada objesila u kući kako bi potencirala magičnu moć testisa i donijela sreću, umjesto gnjeva božanstva.

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo