U 27 članica EU-a i u Britaniji ukupno je oko 1,4 milijuna zaraženih koronavirusom, što je oko petine ukupnih slučajeva u svijetu.
Na vrhuncu krize, neke zemlje EU-a pribjegle su protekcionističkim mjerama, s trgovinskim barijerama kojima su htjele spriječiti izvoz medicinske opreme svojim susjedima.
U zajedničkom pismu poslanom predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen u utorak, čelnici Danske, Španjolske, Njemačke, Francuske, Belgije i Poljske poduprli su prijedlog o zajedničkom istraživanju i razvoju cjepiva i lijekova.
"Šira, holistička strategija EU-a mogla bi biti učinkovitija nego da svaka zemlja članica pokušava sama ojačati spremnost", kažu oni u pismu.
U njemu se predlaže stvaranje tromjesečne zaliha ključnih lijekova, medicinskih potrepština i opreme u EU kao i suradnja između država i kompanija u proizvodnji ključnih proizvoda u vremenu kriza.
Reuters je ranije javio kako su zemlje EU-a loše procijenile svoje mogućnosti odgovora na koronavirus te u veljači rekle Bruxellesu da nema potrebe za narudžbama medicinskih potrepština.