'DRAMATIČAN TRENUTAK' /

Rusi postavili brutalan uvjet koji bi se mogao odnositi i na Hrvatsku?

Image
Foto: Profimedia

Jedan istočnoeuropski dužnosnik, koji je želio ostati anoniman, rekao je da su regionalne vlade sve zabrinutije oko smjera u kojem idu američko-ruski pregovori

21.2.2025.
8:55
Profimedia
VOYO logo
VOYO logo

Tijekom pregovora američke i ruske delegacije u Saudijskoj Arabiji, Rusija je navodno zahtijevala da SAD povuče NATO-snage iz istočne Europe kao uvjet za normalizaciju odnosa. Vijest je objavio Financial Times (FT), pozivajući se na dva dužnosnika u regiji, a prenio The Kyiv Independent.

Američko izaslanstvo navodno je odbilo zahtjev, ali u zraku se osjeti zabrinutost zbog mogućih ustupaka koje bi američki predsjednik Donald Trump mogao razmotriti kako bi osigurao dogovor s Rusima.

Image
DO KRAJA GODINE? /

Šef ukrajinskih špijuna iznenadio komentarom o primirju: 'Situacija je paradoksalna, ali...'

Image
DO KRAJA GODINE? /

Šef ukrajinskih špijuna iznenadio komentarom o primirju: 'Situacija je paradoksalna, ali...'

Istok Europe u panici

Jedan istočnoeuropski dužnosnik, koji je želio ostati anoniman, rekao je za FT da su regionalne vlade sve zabrinutije oko smjera u kojem idu američko-ruski pregovori. Muči ih i činjenica da ne znaju koliko će ozbiljno Bijela kuća shvatiti njihovu zabrinutost.

Cristian Diaconescu, šef kabineta rumunjskog predsjednika, upozorio je da američko-ruski dijalog riskira novu Jaltu, pritom se referirajući na poznatu konferenciju iz 1945., na kojoj su saveznici podijelili poslijeratnu Europu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo je dramatičan trenutak, pitanje je iznimno komplicirano. Rusija je htjela dva aspekta - znati hoće li steći prevlast kako bi od SAD-a napravili saveznika za projekte poput Jalte. Drugi aspekt - u uvjetima u kojima se to tako ne bi postiglo, uvjeriti američku stranu u podjele u transatlantskom savezu. Situacija se može mijenjati iz sata u sat ili iz dana u dan", priča Diaconescu, a javlja Romania Journal.

Povratak na granice prije 1997.?

"Njihova su očekivanja da će u nekom trenutku, SAD unutar NATO-a odlučiti da europski partneri povuku NATO-ova sigurnosna jamstva o povezivanju iz 1997. Da mi, koji smo ušli nakon te godine, više ne bismo imali koristi od tih jamstava i da bismo, što se tiče situacije na ovim prostorima, ušli u pregovarački kontekst u koji ne bismo bili uključeni kao u Jalti, a očito bi doveo do priznanja zone utjecaja Rusije. Nije ovo moje tumačenje, ovo je njihova izjava", dodao je Diaconescu.

Podsjetimo, Hrvatska je u NATO savez ušla 1. travnja 2009. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski predsjednik Vladimir Putin često ističe da NATO predstavlja prijetnju Rusiji i optužuje ih da nastoje proširiti svoje granice prema istoku. Moskva je više puta koristili mogući ulazak Ukrajine u NATO kao jedno od opravdanja za pokretanje invazije. Ukrajina pak tvrdi da bi im članstvo u NATO-u dalo vitalno sigurnosno jamstvo i spriječilo buduće invazije na njihov teritorij.

Podsjetimo, francuski predsjednik Emmanuel Macron i britanski premijer Keir Starmer idućeg bi tjedna trebali posjetiti Washington i razgovarati s Trumpom. Očekuje se da će ga pozvati da ne popusti ruskim zahtjevima.

POGLEDAJTE VIDEO: Ante Kotromanović analizirao totalni potres na svjetskoj političkoj sceni

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
ksw
NE PROPUSTI 21. VELJAČE!
VOYO logo
Još iz rubrike