Mađarski premijer Viktor Orban nakon sedam godina stigao je u službeni posjet Hrvatskoj; doduše u sklopu dvodnevnog sastanka Srednjoeuropske inicijative.
Orban je otvoreno izjavio da je nesretan odnosima dviju zemalja, a na vruće pitanje INA-MOL poručuje da - ako Hrvatska nije zadovoljna zajedničkom suradnjom - treba otkupiti dionice INA-e. Izjasnio se i o slučaju šefa MOL-a Zsolta Hernadija.
Tako blizu a ipak daleko. Dvojica premijera susjednih država, između kojih nema ključnih nesuglasica, ali ipak ima nešto, zbog čega se dolazak Orbana čekao sedam godina.
I dok hrvatski premijer hvali rast međusobne trgovinske razmjene, dolazak velikog broja mađarskih turista, Orban otvoreno kaže.
"Ova sadašnja situacija mene osobno čini nesretnim. Imamo određenu gorčinu u ustima. Vjerojatno vam je poznat osjećaj kako se reagira kada se trn zabija pod nokat, i dolazi do zapaljenja tog dijela prsta. Moramo izvući taj trn ispod nokta i bit će sve u redu", rekao je Orban.
A taj trn problem je već deset godina od kad je MOL preuzeo INU. Za Orbana to nije državno, već međukompanijsko pitanje.
"Ako Hrvati i Mađari ne mogu surađivati vezano za jednu kompaniju, ne trebaju to činiti. Onda trebaju ići odvojenim putem. To konkretno znači da bi Hrvatska trebala otkupiti INA-u", dodaje mađarski premijer.
Odluka je to i hrvatske vlade, no Plenković priznaje da poteškoća ima oko konzultanata.
"Ono što je ključno da u konačnici je dogovor oko cijene, a za to predstoji dodatni razgovori", komentar je Plenkovića.
Odnosi se s Mađarskom redovito pogoršavaju čim je u pitanju i Zsolt Hernadi, predsjednik Uprave MOL-a, inače Orbanov prijatelj - od kojeg hrvatsko pravosuđe ne odustaje.
"Neću sklapati nikakve tajne dogovore i sporazume vezano ni za kakve pravne probleme. Striktno podržavam potpuno razdvajanje međunarodnih odnosa i prava", Orbanov je stav.
Slično kaže i Plenković.
"Ni na koji način ova vlada se neće miješati ono što je posao sudova."
Mađarskoj je ponuđena i suradnja oko LNG terminala. No, Orban je jasno poručio da Mađarsku zanima samo najeftiniji plin.
"Hrvatska je tek četvrta, u tom nizu. sve se vrti oko cijene. Ako se dogovorimo oko modaliteta koji je povoljan za MAđarsku možemo surađivati."
Mađarski premijer nastavio je svoj posjet susretom i s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović.
Susret je pratio i naš reporter Zoltan Kabok, koji je analizirao poruke Plenkovića i Orbana.