"U Kataloniji ne postoji problem kršenja ljudskih prava jer Katalonci, koji su mi dragi i čiju kulturu poštujem, nisu pod represijom Španjolske. Ne može se povlačiti paralela sa Slovenijom i drugim zemljama bivše Jugoslavije s onime što se događa u Kataloniji", rekao je Juncker u razgovoru za portugalsku televiziju RTP.
"Ja ne želim sutra ili prekosutra EU s 95 različitih zemalja. Izgubili bismo kontrolu. Nacionalno jedinstvo i europsko jedinstvo su stvari koje idu zajedno", rekao je 63-godišnji Luksemburžanin.
On je tako ponovno odbacio mogućnost posredovanja u sukobu između Barcelone i Madrida, samo dan prije nego španjolski parlament odobri izvanredne mjere u Kataloniji, na sjeveroistoku Španjolske.
Španjolska ministarstva bi tijekom šest mjeseci, do organiziranja prijevremenih katalonskih izbora, upravljala katalonskom policijom, financijama, javnim medijima, telekomunikacijama i informatičkim službama. Katalonski parlament tijekom tog razdoblja ne bi mogao poništiti te mjere niti predložiti novog predsjednika regionalne vlade.
"Situacija je već malo izmakla kontroli jer su vlada i jedan dio katalonskog parlamenta izašli iz okvira zakona. Španjolski ustav je prilično jasan - ne mogu se organizirati referendumi o odcjepljenju", rekao je Juncker. "Europa nema nikakvu ulogu u očitom konfliktu između Barcelone i Madrida. Španjolci su ti koji trebaju riješiti taj problem".
U četvrtak navečer odvija se rasprava u katalonskom parlamentu koji bi trebao odgovoriti na mjere pokrenute iz Madrida. Katalonski predsjednik vlade CarlesPuigdemont prethodno je odbio sazvati prijevremene izbore nakon čega ga je u Madridu potpredsjednica španjolske vlade SorayaSaenzdeSantamaria optužila da odbija dijalog. Puigdemont je bio rekao kako nije sazvao izbore jer mu španjolska vlada nije dala garanciju da unatoč tome neće provesti mjere u Kataloniji.