Američka vojska identificirala je vojnika koji je prešao crtu razgraničenja kako piše Brad Lenon za CNN, dodajući da je to scenarij koji bi mogao izazvati diplomatsku glavobolju Sjedinjenim Državama. Vjeruje se da je prvi put nakon nekoliko desetljeća američki vojnik u sjevernokorejskom pritvoru, a diplomatski sukob Sjedinjene Američke Države pokušavaju riješiti političkim pritiskom na Pjongjang u suradnji s Južnom Korejom.
Što znamo do sada?
Zarobljeni američki vojnik je Travis King koji se pridružio američkoj vojsci u siječnju 2021. Glasnogovornik američke vojske potvrdio je da King bio na rotaciji u Južnoj Koreji, ali ostaje nepoznato koliko dugo. Također, poznato je da je proveden disciplinski postupak protiv Kinga te je proveo 50 dana u pritvoru nakon kojega je ispraćen u zračnu luku na let za Sjedinjene Američke Države. Budući da pratnja nije mogla proći kontrolnu točku u zračnoj luci, nije utvrđen njegov ulazak u avion, odnosno pretpostavlja se da je napustio zračnu luku i krenuo u obilazak demilitarizirane zone. Vjeruje se da je King prvi američki vojnik koji je ušao u Sjevernu Koreju od 1982.
Zašto je ovo važno?
Odnosi između Sjedinjenih Američkih Države i Sjeverne Koreje postaju sve lošiji zbog sjevernokrejskog naoružanja nuklearnim oružjem. Rezultat je to prekida pregovora između bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog Kima Jong-una iz 2019. Kroz tri sastanka dvojice predsjednika nisu napravljeni značajni diplomatski pomaci. Treba naglasiti da Sjedinjene Američke Države nemaju službene diplomatske odnosne sa Sjevernom Korejom, a kao posrednik u odnosima između dviju države djeluje švedsko veleposlanstvo.
Sjeverna Koreja je ove godine triput testirala balističke projektile i optužila Washington i Seul za poticanje napetosti održavanjem vojnih vježbi te raspoređivanjem oružja, uključujući i podmornicu američke mornarice s balistički projektilima.
Prošle godine je Sjeverna Koreja testirala više od 90 krstarećih i balističkih projektila, a jedan od njih je preletio Japan, što se kosi s međunarodnim sankcijama. Porast testiranja može ukazivati i na nuklearni test koji bi bio prvi od 2017.
Koji su rizici za Travisa Kinga?
Nije sigurno kakvu bi vojno-obavještajnu vrijednost King mogao pružiti Sjevernoj Koreji, ali kao vojnik zasigurno nema pristup informacijama više razine. Budući da je pripadnik američke vojske postoji mogućnost o otkrivanju rasporeda baza, jedinica ili broja vojnika. Također, kao građanin Sjedinjenih Država daje moć Pjongjangu za pregovor kao i njegovo korištenje u propagandne svrhe.
Zapovjedništvo Ujedinjenih naroda priopćilo je da radi na rješavanju problema sa sjevernokorejskom vojskom. Nije poznato što bi Sjeverna Koreja mogla tražiti za Kingov povratak u američki pritvor. Također, za sada nije poznato koje su bile Kingove namjere.
Slični prijašnji slučajevi
Nekoliko američkih vojnika prebjeglo je na stranu Sjeverne Koreje nakon završetka Korejskog rata. Posljednji Amerikanac za kojeg se zna da je bio zatočenik Sjeverne Koreje je Byron Lowrance, koji je prema pisanjima sjevernokorejskog državnog servisa u Sjevernu Koreju došao iz Kine. Pjongjang je Lowrancea optužio da radi za Središnju obavještajnu agenciju, ali je iz zatočeništva pušten otprilike mjesec dana zbog posredovanje švedskog veleposlanstva.
Drugi poznati slučaj je onaj američkog studenta Otta Warmbiera koji je u Sjevernu Koreju otišao kao turist 2016. Njegov planirani petomjesečni boravak pretvorio se u sedamnaestomjesečni pritvor nakon optužbe da je pokušao ukrasti politički transparent iz hotela u kojemu je odsjeo. Iako je osuđen na 15 godina teškoga rada, pušten je 2017., pri čemu je utvrđeno da je mučen u pritvoru. Preminuo je manje od tjedan dana nakon dolaska u Sjedinjene Američke Države.
Možda najpoznatiji slučaj američkog vojnika koji je prešao u Sjevernu Koreju je onaj Charlesa Jenkinsa iz 1965. Jenkins se kasnije pokajao za svoj prebjeg i okrivio alkohol za njegovo počinjenje. Vrijeme koje je proveo u Sjevernoj Koreji vlast je iskoristila za Jenkinsovo pojavljivanje u propagandnim filmovima, podučavanju sjevernokorejskih špijuna engleskom jeziku, a provodio je do osam sati dnevno proučavajući spise sjevernokorejskih vođa. Dopušteno mu je da 2004. napusti Sjevernu Koreju, dvije godine nakon što ju je napustila njegova supruga zbog sporazuma između Pjongjanga i Tokija.