Sastanak eurozone na kojemu se razgovaralo o Grčkoj završio je u četvrtak navečer bez dogovora i bez odluke, čime se zemlja još više približila nemogućnosti plaćanja dugova krajem mjeseca.
"Na današnjem sastanku predstavili smo prijedlog koji, ako se usvoji, u kratkom roku može riješiti Grčku krizu jednom zauvijek", izjavio je u četvrtak nakon sastanka grčki ministar financija Janis Varoufakis.
Put prema tom rješavanju morat će opet početi na sljedećem sastanku koji bi se mogao održati već u ponedjeljak.
U međuvremenu Grci panično pohode bankomate i gomilaju gotovinu ispod madraca. Jer ako propadnu dogovori, Grčka izađe iz eurozone i ode u bankrot, prvo će propasti banke.
"Naravno da su ljudi u panici, kad čitamo što pišu mediji, čini se da nema dogovora", izjavio je jedan građanin Atene.
A jedna od prvih osjetnih posljedica za same građane bit će da bankomati u Grčkoj neće raditi ovo ljeto, pa se svi turisti savjetuju da ponesu gotovinu.
Jer Grci svoje drahme još nisu počeli ni pripremati za upotrebu. No, s bankrotom se neće tako lako izvući - i dalje će ih stiskati svi kojima su dužni i morat će još rezati.
"Ako Grčka smanji svoje obveze za obranu, za mirovinu, za plaće - to je ključ problema jer tada smanjivanjem domaće potražnje neće doći do novog ekonomskog rasta", objasnio je ekonomist Tihomir Domazet.
A kresanjem plaća uslijedili bi masovni prosvjedi i masovni štrajkovi tako da mnogi predviđaju da bi se automatski zaustavio i javni prijevoz u Grčkoj. Sljedeći korak bi bio takav da bi države članice Unije, odnosno vjerovnici, tražili svoju daljnju naplatu pa bi sjele i na račune grčkih javnih poduzeća poput grčke elektroprivrede.
Financijski slom Grčke, ako do njega dođe, past će teško svim državama članicama eurozone, a kako Hrvatska to nije, ne bi trebala imati većih problema. Naprotiv, mnogi predviđaju da bi dio od nekoliko milijuna turista koji se sada slijevaju u Grčku, mogao u budućnosti odabrati upravo hrvatsku obalu.
Cipras: Grčka će ostati u eurozoni
Grčki premijer Aleksis Cipras rekao je u petak da će se riješiti grčka kriza i da će se zemlja vratiti na put rasta te ostati u eurozoni.
Cipras je također pozdravio planirani izvanredni sastanak na vrhu predsjednika država i vlada devetnaest zemalja eurozone koji će se održati u ponedjeljak navečer u Bruxellesu.
Summit je "pozitivan razvoj događaja na putu prema dogovoru", kaže se u priopćenju iz grčke vlade. Pokazat će se da su u krivu "svi oni koji smatraju da će doći do krize i scenarija straha", stoji u priopćenju iz kabineta premijera.
"Postići će se rješenje koje će biti utemeljeno na europskim pravilima i demokraciji što će omogućiti Grčkoj da se vrati na put rasta unutar eurozone", rekao je Cipras u priopćenju.
Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk najavio je u četvrtak da je sazvao izvanredni sastanak eurozone u ponedjeljak 22. lipnja u 19,00 sati. "Vrijeme je da o stanju u Grčkoj razgovaramo na najvišoj političkoj razini", rekao je Tusk u priopćenju.
Dodao je da je tu odluku donio "u svjetlu rezultata sastanka euroskupine" na kojoj su u četvrtak u Luxembourgu sudjelovali ministri financija eurozone i grčki vjerovnici.
Na konferenciji nakon završetka sastanka, europski povjerenik za gospodarstvo Pierre Moscovici pozvao je grčke vlasti da pristanu na "razumnu nagodbu" kako bi spriječile "katastrofalnu sudbinu", a predsjednik euroskupine Jeroen Dijsselbloem poželio je da Atena napokon iznese nove "vjerodostojne" prijedloge.