Napeti odnosi dvije zemlje dodatno su se pogoršali nakon pokušaja državnog udara u Turskoj kad je Ankara prigovorila Berlinu da nije dovoljno brzo i dovoljno snažno osudio taj udar.
Spor zbog genocida nad Armencima
"Merkel i Erdogan razmotrili su njemačko-turske odnose, daljnju provedbu dogovora o migrantima EU i Turske i zabrinutost oko građanskog rata u Siriji", kazao je glasnogovornik dodajući da su razgovori bili konstruktivni.
Glasnogovornik nije objasnio jesu li razgovarali o odbijanju Ankare da dozvoli njemačkim zastupnicima posjet njemačkim vojnicima stacioniranima u zračnoj bazi Incirlik.
Turska je zabranila posjet toj bazi u blizini sirijske granice nakon što je njemački parlament donio 15. lipnja rezoluciju kojom je masovno ubijanje Armenaca u vrijeme Otomanskog carstva proglasio genocidom. Njemački zastupnici u subotu su kazali kako se uskoro očekuje rasplet spora. Turska priznaje da je mnogo Armenaca ubijeno no osporava broj od 1,5 milijuna ljudi i niječe da su ubijanja bila orkestrirana.
Nova faza odnosa Turske i EU
Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier u subotu je u Bratislavi kazao novinarima kako se čini da Turska i EU ulaze u novu fazu odnosa u kojoj razgovaraju jedni s drugima umjesto jedni mimo drugih.
Steinmeier je priznao da je prvim njemačkim reakcijama nakon pokušaja puča možda manjkalo empatije koja se očekivala. Upozorio je Tursku da svaku kritiku iz Europe ne doživljava kao napad ili znak nerazumijevanja.
Odgoda liberalizacije viznog režima
O postupnom zatopljavanju naglo zahlađenih odnosa svjedoči i vijest da je Turska spremna prihvatiti kratku odgodu u liberalizaciji viznog režima s EU koji je trebao stupiti na snagu u listopadu, koju, kako piše N1, prenosi njemački list Welt am Sonntag pozivajući se na izvore u turskoj vladi.
Ankara je prijetila da će odustati od dogovora s EU oko migranata ukoliko liberalizacija viznog režima ne zaživi u listopadu no sada je spremna pričekati do kraja godine, navodi list.