Sarah Palin: SAD treba 'još jednu revoluciju'

8.2.2010.
9:00
VOYO logo

"Ja sam veliki pristaša ovoga pokreta. Amerika je spremna za još jednu revoluciju", kazala je Sarah Palin, čiji je govor često prekidan pljeskom i ovacijama. Kazala je kako je taj "svjež, mlad i krhak pokret" budućnost američke politike, jer predstavlja "poziv na akciju koji kreće iz baze" i koji od obje stranke traži da promjene način djelovanja.

Pokret socijalnih i fiskalnih konzervativaca protiv politike demokratske administracije i Kongresa, koji je nastao u ljeto 2009. prosvjedima na sastancima građana sa zastupnicima u Kongresu, nazvan je pokretom domoljubnih čajanki - "Tea Party". Uzor mu je tzv. Bostonska čajanku iz 1773., kada su se američki kolonisti pobunili protiv britanskih poreza, bacivši u bostonsku luku tovar oporezovanog čaja s tri broda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj je termin kasnije postao sinonim za spontane prosvjede građana.

Svojom prvom konvencijom, održanom u Nashvilleu, pokret je označio ambiciju da postane organiziranija politička snaga, ali bez postajanja strankom ili utapanja u ideološki srodno konzervativno krilo Republikanske stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Miljenica pokreta "Tea Party" Sarah Palin (45), republikanska potpredsjednička kandidatkinja 2008., bila je glavna zvijezda i glavni govornik konvencije. Njezin populistički "narodski" govor, s otvorenim napadom na Obaminu administraciju zbog ogromne državne potrošnje i slabosti u nacinalnoj sigurnosti i tretmanu terorista, dočekan je s oduševljenjem i ovacijama, uz povike "kandidiraj se Sarah, kandidiraj".

No, Palin na konvenciji nije potvrdila da će se kandidirati za predsjednicu 2012.

Međutim, u svom prvom programatskom političkom govoru od onoga s kojim je prihvatila potpredsjedničku nominaciju prije 18 mjeseci, Palin je načinila korak prema svom profiliranju kao političarke sposobne za nacionalnu dužnost, ocjenjuje u nedjelju The Washington Post.

Nazivajući posprdno Baracka Obamu "karizmatičnim tipom s blesimetrom", prema uređaju s kojeg on čita govore, Palin je pitala okupljene kako su zadovoljni s "nadom i promjenom" koje je on obećavao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Optužila je Obaminu administraciju da je predložila "nemoralni" proračun za 2010., vrijedan rekordnih 3800 milijardi dolara, što je istovrsno "generacijskoj pljački", ističući kako je "mnogima toga dosta".

Palin je najavila da planira podržati određene kandidate na kongresnim izborima 2010., te poručila čelništvu Republikanske stranke da se ne treba bojati predizbora s više kandidata u svojim redovima, jer je to "demokracija na djelu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također je najavila sudjelovanje na više "Tea Party" skupova idućih mjeseci.

Od kako je u srpnju dala ostavku, politički profil Sarah Palin kao da samo jača. Stalno se pojavljuje u vijestima s porukama za svojih 1,3 milijuna obožavatelja na Facebooku, obišla je zemlju s kampanjom za svoju knjigu "Going Rogue" prodanu u više od dva milijuna primjeraka, i postala je komentator TV mreže Fox News, koja joj gradi potpuno opremljeni studio u njezinoj kući u Aljasci.

Republikanski politički analičari kažu kako izgleda da ona najviše čini da bi postala politički "celebrity" usredotočen na publicitet, umjesto politički kandidat usredotočen na politiku.

Amerikanci su podijeljeni kada je riječ o Palin, s 43 posto onih koji je vide u pozitivnom svjetlu i 46 posto koji nepovoljno gledaju na nju, prema anketi CNN/Opinion Research Corp. od 5. veljače.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo