JEZIVA SAMOUBILAČKA 'IGRA' ZA TINEJDŽERE STIGLA NADOMAK HRVATSKE: /

'Želim igrati igru; Jesi li sigurna? Nema natrag kad uđeš'

Image
Foto: Twitter
29.4.2017.
23:06
Twitter
VOYO logo

Bolesni, zastrašujući trend krenuo je iz Rusije, a istrage su počele nakon serije samoubojstava. Julija Konstantinova (15) i Veronika Volkova (16) pale su sa krova zgrade i poginule u veljači ove godine, a dvojica tinejdžera privedeni su jer su navodno snimali dvostruko samoubojstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, Ekatarina (15) teško je ozlijeđena nakon što je pala iz stana na zaleđeno tlo. Samo dva dana nakon toga, 14-ogodišnja djevojčica iz Chite bacila se pod vlak. U svim slučajevima istražitelji ispituju je li kontroverzna "samoubilačka igra" potaknula djevojke na samoubojstvo.

U slučaju u Chiti policija je potvrdila da se "Plavi kit" navodi kao mogući razlog smrti. Ruske novine Novaja Gazeta pišu kako se s ovom bolesnom igrom povezuje 130 samoubojstava tinejdžera diljem Rusije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trebala pobiti svoju obitelj

No igra se širi Europom.

U Portugalu, 18 godišnja djevojka odvezena je u bolnicu nakon što je u četvrtak pronađena ozlijeđena blizu željezničke pruge. Kako piše Daily Mail, priznala je da je sudjelovala u morbidnoj igri, a bolničari su navodno pronašli urezano Sim (portugalski 'da') na njenoj desnoj nozi, a na dlanu lijeve ruke F 57. Djevojka ukrajinskog porijekla, trenutno je kritično.

U subotu je objavljeno kako je u bolnicu u Barceloni dovezena 15-godišnja djevojčica koja se spasila. Trebala je pobiti svoju obitelj i sebe, no sve je prijavila vlastima. Tjedan dana prije, policija u britanskom Essexu upozorila je škole i roditelje na opasan trend.

Ime igre poteklo je, navodno, od pjesme ruskog rock-benda Lumen. Uvodne riječi pjesme su “Zašto vikati kada nitko ne čuje”, a u spotu je prikazan plavi kit koji se ne može probiti kroz ribolovnu mrežu. Igra se počela širiti preko ruske društvene mreže Vkontakte, na kojoj su “igrači” objavljivali svoje zadatke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'I naša djeca mi pričaju o toj igri'

A igra je navodno došla i do Hrvatske.

Psihologinja Tea Brezinšćak iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba kaže kako su im djeca iz Zagreba pričala o toj igri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Djeca koja nam se obraćaju govore o postojanju takve igre, ali unutar naše ustanove nisu zabilježeni slučajevi da je dijete sudjelovalo u njoj. Ipak, zbog brzine kojom se ovakvi trendovi inače šire i posljedica koje mogu imati, mislim da je izrazito važno da o njemu razgovaramo", kaže Brezinšćak za Jutarnji.

Brezinšćak napominje kako roditelji mogu djecu ohrabriti da se odupru problematičnom sadržaju na internetu.

"To uključuje razgovor o opasnim trendovima koji se pojavljuju, ali i razvijanje općenite kritičnosti djece prema onome što pronalaze ili čine na internetu te podučavanje djece znanjima i vještinama koji ih čine sigurnima. Pritom je ključno razvijati topao i otvoren odnos, u kojem se djeca osjećaju spremnima obratiti nam se za podršku", ističe Brezinšćak za Jutarnji.

Samo jedan mogući izlaz

Image
Foto: RAdiofreeeurope

Igra je uvijek jednako počinje i jednako jezivo završava. Dopisnik Radija Slobodna Europa napravio je lažni profil (kao 15-godišnja djevojčica) na ruskoj društvenoj mreži VKontakte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Želim igrati igru.”

“Jesi li sigurna? Nema natrag kad uđeš.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Da. Što to znači da nema povratka?”

“Ne možeš izaći iz igre nakon što uđeš u nju.”

“U redu, spremna sam.”

“Svaki zadatak moraš izvršiti do kraja i nitko ne smije znati za njega. Kada završiš sa zadatkom, moraš mi poslati fotografiju kako bih znao da si ga izvršio. I na kraju igre ćeš umrijeti. Jesi spremna?”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Što ako želim izaći?”

“Imam sve tvoje informacije. Oni će doći po tebe i tvoje roditelje.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi zadatak bio je izgrebati F58 na ruku. Dopisnik je poslao fotošopiranu sliku, no mentor se prestao javljati.

Igra se pretražuje na društvenim mrežama preko ruskih, ali i engleskih hashtagova za plavi kit, more kitova, ja sam u igri, probudi me u 4:20, f58 i mnoge druge.

MUP nema prijavljen niti jedan slučaj povezan s Plavim kitom

Hrvatska policija nema prijavljen još nijedan slučaj povezan s igrom Plavi kit, ali stalno upozorava roditelje da paze na aktivnosti svoje djece na internetu.

"Uvijek upozoravamo roditelje da prate s kime komuniciraju njihova djeca te da djecu educiraju i upozoravaju na opasnosti koje vrebaju na internetu, a posebno na društvenim mrežama", poručili su iz MUP-a, piše Jutarnji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Roditeljima savjetuju da posebno obrate pozornost na komunikaciju koju dijete ostvaruje noću te da se dogovore s djetetom da im povremeno pokaže sadržaj poruka, fotografija i videoisječaka pohranjenih u svojem mobilnom telefonu.

savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo