Ovakav ishod referenduma izuzetno je važan za tu zemlju i predstavlja ogroman preokret, jer je do sada pobačaj bio dozvoljen samo ukoliko je život žene bio ugrožen trudnoćom, u slučaju incesta, te smrtonosne fetalne malformacije. Izjašnjavanjem za promjenu tih pravila, Irci su u stvari srušili tzv. Osmi amandman koji je jamčio jednako pravo na život i majke i djeteta.
Službeni rezultati izjašnjavanja koje je provedeno tijekom jučerašnjeg dana i već prema izlaznim anketama mogao se naslutiti konačni ishod, objavljeni su u Dublinu u 18.15 sati danas po lokalnom vremenu.
Nije "za" svugdje bilo u većini
Samo jedna irska regija, Donegal glasala je protiv ukidanja zabrane pobačaja, odnosno za održavanje pravila iz Osmog amandmana. Tamo je protiv bilo 51,9 posto građana, javlja BBC.
Irski premijer Leo Varadkar premoćnu pobjedu zagovornika liberalizacije pobačaja na referendumu u Irskoj ocijenio je kao kulminaciju "tihe revolucije" u zemlji
"Javnost se izjasnila. Čini se da je rezultat uvelike u korist ukidanja Osmog amandmana, ustavne zabrane pobačaja", kazao je konzervativni premijer novinarima u Dublinu.
"Ovo čemu svjedočimo je kulminacija tihe revolucije koja se u Irskoj odvija posljednjih nekoliko desetljeća", dodao je Varadkar.
Ranije je glavna skupina koja se protivila liberalizaciji pobačaja u Irskoj priznala da je uvjerljivo izgubila na referendumu.
Irkinje na pobačaje u Veliku Britaniju
Irci su "odmjerili sve argumente za i protiv i stvar je prevagnula na jednu stranu. Naravno da bih više volio da su se odlučili za drugu", rekao je John McGuirk, komunikacijski direktor kampanje "Save the 8th".
Irska će sada liberalizirati jedan od najrestriktivnijih zakona o pobačaju na svijetu. Osmi amandman kojim je potpuno zabranjen pobačaj u irski je ustav uveden 1983. godine. Naknadno je, 2013. uvedena iznimka za majke kojima je u trudnoći život ugrožen. Svake godine tisuće Irkinja koje žele pobaciti putuju u inozemstvo, uglavnom u Veliku Britaniju, kako bi to učinile.
Organizacija referenduma predizborno je obećanje premijera Lea Varadkara koji je došao na vlast u lipnju 2017. "Za mene je to jedno veliko 'da'", napisao je na Twitteru Varadkar nakon što je izašao na glasanje u Dublinu. Varadkar, koji se zalaže za liberalizaciju strogih zakona o pobačaju, poticao je ljude da izađu na glasanje, kazavši da će visoki odziv ići u prilog ublažavanju zakona.