Sjeverna Koreja nastavlja proizvoditi fisilni materijal za nuklearne bombe iako je obećala da će se denuklearizirati, rekao je u srijedu državni tajnik Sjedinjenih Država Mike Pompeo.
Na saslušanju pred senatskim odborom Pompeo je na pitanje je li točno da Pjongjang i dalje proizvodi gorivo za nuklearno oružje odgovorio: "Da, to je točno... oni nastavljaju prozvoditi fisilni materijal".
Pompeo je u povremeno neugodnom razgovoru sa sumnjičavim senatorima branio, kako je rekao, napredak u razgovorima sa Sjevernom Korejom nakon summita predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i sjevernokorejskog čelnika Kim Jong Una 12. lipnja.
Nejasni odgovori
Državni tajnik SAD-a nije želio odgovoriti na pitanja nastoji li Pjongjang i dalje proizvesti podmorničku balističku raketu i nastavlja li sjevernokorejski nuklearni programa općenito napredovati.
Pompeo je rekao da će, ako je potrebno, na posljednje pitanje rado odgovoriti ali ne javno, te sugerirao da javni istupi ne bi pomogli "složenim pregovorima s teškim protivnikom".
On je rekao da SAD vodi "strpljivu diplomaciju" kako bi uvjerila Sjevernu Koreju da se odrekne nuklearnog oružja, ali da neće dopustiti da se proces "beskonačno razvlači".
Trump je i dalje optimističan
Izvješćujući o svom posjetu Sjevernoj Koreji početkom srpnja Pompeo je rekao da je naglasio to stajalište u "produktivnim" razgovorima s njegovim sjevernokorejskim sugovornikom Kim Yong Cholom.
Pompeo je rekao da je Trump i dalje optimističan glede izgleda za denuklearizaciju Sjeverne Koreje, ali i da Kim mora izvršiti obveze koje je preuzeo na summitu.
Sutra predaja posmrtnih ostataka
Sjeverna Koreja će u petak, nakon što je primila oko 100 drvenih lijesova iz Sjedinjenih Država, predati posmrtne ostatke za sada nepoznatog broja američkih vojnika ubijenih u Korejskom ratu, izvijestila je južnokorejska novinska agencija Yonhap.
Repatrijacija posmrtnih ostataka vojnika Sjedinjenih Država u Korejskom ratu 1950-53. jedan od je od dogovora postignutih na summitu američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog čelnika Kim Jong Una u Singapuru 12. lipnja.
Vojska SAD-a u Koreji je prošlog mjeseca rekla da je prebacila 100 drvenih lijesova za transport posmrtnih ostataka u demilitariziranu zonu.
Yonhap je, pozivajući se na neimenovani diplomatski izvor, u četvrtak izvijestio da je Sjeverna Koreja preuzela lijesove koji su se nalazili u dva kamiona i da se očekuje da će posmrtne ostatke predati u petak.
Po posmrtne ostatke će u zračnu luku u gradu Wonsanu na sjeveroistoku Sjeverne Koreje doći zrakoplov vojske SAD-a i potom ih nakon prve analize DNK u zračnoj bazi Osan u Južnoj Koreji prebaciti na Havaje.
Novi zamah pregovorima o denuklearizaciji
Televizijska postaja CNN je, navodeći izjavu dužnosnika SAD-a, ranije ovoga tjedna izvijestila da Washington u prvoj predaji očekuje posmrtne ostatke 55 vojnika i planira poslati dužnosnike u Sjevernu Koreju da otvore i fotografiraju svaki lijes kako bi obavili prvi brzi pregled ostataka koje daje Sjeverna Koreja.
Američki forenzičari će potom u bazi u Osanu obaviti precizniju procjenu ostataka, vojnih odora, identifikacijskih oznaka ili dokumentacije što bi moglo potrajati do pet dana.
Posmrtni ostaci će potom zrakoplovom biti prebačeni u vojni laboratorij SAD-a na Havajima na DNK analizu, izvijestio je CNN.
Južnokorejski predsjednik Moon Jae-in je na sastanku s novim veleposlanikom SAD-a Harryjem Harrisom u srijedu ocijneio da će predaja posmrtnih ostatka dati zamah razgovorima o nuklearnom programu između Pjongjanga i Washingtona.