brže od zvuka /

SAD debelo kasni za Rusijom i Kinom u razvoju najmodernijeg oružja: Nakon 1,4 milijarde dolara, nema uspjeha u testiranjima

Image
Foto: Shutterstock

Ovo je priličan udarac za SAD, koji se oslanjao na to da su njihove zračne snage dospjele dalje u razvoju od kopnene vojske i mornarice

7.4.2022.
15:32
Shutterstock
VOYO logo

Prvo američko hipersonično oružje stići će čak godinu dana kasnije nego što je planirano. Radi se o najnovijoj vojnoj tehnologiji koju je Rusija već koristila u Ukrajini, a Kina je demonstrirala u lansiranju u svemir.

SAD, koji ovdje već naveliko  kaska za Kinom i Rusijom, trebao je ovu tehnologiju razviti do 30. rujna, no taj je rok sada pomaknut na neodređen datum i sljedećoj fiskalnoj godini, priopćile su američke zračne snage, a prenosi Bloomberg. Pentagon je dodao da se očekuje da će oružje za brzi odgovor iz zraka ili ARRW biti "prvo operativno hipersonično oružje u zemlji".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hipersonično oružje teško je pratiti i uništiti jer leti pet puta brže od brzine zvuka i njime se može manevrirati. Prošlog je mjeseca Rusija debitirala u korištenju hipersoničnog projektila zrak-zemlja prilikom jednog od napada na Ukrajinu, a svoje prvo uspješno testiranje Kina je izvela u srpnju prošle godine pogodivši pokazni cilj na Zemlji oružjem iz orbite.

S druge strane, američki hipersonični projektil 'Lockheed' prošle je godine pao na tri uzastopna testiranja motora za pojačanje. Sada, "zbog nedavnih anomalija u testiranju letenja", prvo testiranje cijelog projektila pomaknuto je na razdoblje između 1. listopada i 30. prosinca s dodatnim testovima planiranim kasnije u sljedećoj godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
brojno rusko oružje /

Tabak o ratu u Ukrajini i mogućnost upotrebe nuklearnog oružja: 'Tko ima nuklearno oružje, ima i spremnost da ga iskoristi'

Image
brojno rusko oružje /

Tabak o ratu u Ukrajini i mogućnost upotrebe nuklearnog oružja: 'Tko ima nuklearno oružje, ima i spremnost da ga iskoristi'

Ovo je priličan udarac za SAD. Smatralo se da je oružje koje razvijaju zračne snage dospjelo dalje u razvoju od programa koji razvijaju kopnena vojska i mornarica.

S obzirom na kašnjenje, sada se čini kako dužnosnici Ministarstva obrane pokušavaju signalizirati da ARRW neće biti prvo hipersonično oružje koje će razviti SAD, rekla je Kelley Sayler, analitičarka raketne tehnologije iz Washingtona koja prati program.

Sporiji tempo američkih hipersoničnih programa potaknuo je burnu raspravu u američkom parlamentu, nakon što je ministar obrane Lloyd Austin svjedočio u utorak pred Odborom za oružane snage Predstavničkog doma, a zbog zabrinutosti jer Amerika sada debelo zaostaje za svojim protivnicima.

Tajnik zračnih snaga Frank Kendall također je izrazio nestrpljenje zbog zastoja u razvoju ove tehnologije, koja je do sada stajala SAD 1,4 milijarde dolara, a odobreno je novih svega 46 milijarde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A dosadašnji zastoji nisu otkrili temeljni problem zbog kojih su testovi podbacili, već samo poteškoće s načinom na koji oružje radi s bombarderima B-52H koji bi ga lansirali. Nakon što ga bombarder ispusti, ARRW bi trebao biti ubrzan svojim pojačivačem prije nego što se čvrsto klizno tijelo odvoji i odleti hiperzvučnim brzinama do cilja.

Neuspjeh u prosincu, na primjer, bio je uzrokovan problemom dizajna sučelja koji je rezultirao "nestabilnošću napona tijekom prijenosa s napajanja zrakoplova na baterije projektila" što je dovelo do prekida misije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo