Power je navela čitav niz indicija koje dokazuju izravnu upletenost ruskih snaga u sukobu, upozoravajući da bi, "kada se ništa ne bi učinilo protiv te prijetnje, to skupo stajalo".
Konstatirajući da se Rusija "oglušuje" na upozorenja Zapada u vezi Ukrajine, Power se upitala kako u takvim uvjetima uvjeriti druge zemlje u ruskom susjedstvu da im je sigurnost zajamčena.
Što učiniti da Rusi slušaju?
"Pitanje je ne što možemo reći Rusima nego što možemo učiniti da slušaju", kazala je.
Britanski veleposlanik Mark Lyall Grant također je osudio "izravno rusko vojno uplitanje" i zatražio od Moskve da "odmah povuče svoje vojne snage i oružje" s ukrajinskog teritorija.
On smatra da su "dokazi nepobitni". Kao primjer je naveo satelitske snimke NATO-a raketnih sustava i ruskih specijalnih snaga Specnaz raspoređenih na istoku Ukrajine "već nekoliko mjeseci".
S druge strane, ruski veleposlanik Vitalij Čurkin optužio je SAD da je u Ukrajinu poslao "na desetke savjetnika" te da ukrajinska vojska "bombardira civile" u područjima koja drže separatisti.
Ruska poruka
"Moja poruka Washingtonu je prestanite se miješati u unutarnja pitanja suverenih država", rekao je.
Predložio je da Vijeće usvoji deklaraciju kojom bi zatražilo "trenutačni prekid vatre" i "širok politički dijalog" u Ukrajini.
Izvanredni sastanak VS UN-a zatražila je Litva.
NATO procjenjuje da se u Ukrajini bori više od tisuću ruskih vojnika, dok to Moskva odlučno niječe.
Vijeće sigurnosti zbog podjela u svojim redovima i ruskog veta do sada nije usvojilo nijedno službeno zajedničko stajalište o ukrajinskoj krizi, osim rezolucije o padu zrakoplova Malaysian Airlinesa u Ukrajini. Američki predsjednik Barack Obama optužio je u četvrtak Rusiju da podržava, obučava, naoružava i financira separatiste u Ukrajini, ali je odbacio mogućnost američke vojne akcije protiv Rusije te, umjesto toga, najavio moguće proširenje sankcija.
Obama je na konferenciji za novinare u Bijeloj kući najavio da će sa saveznicima razmotriti mogućnost širenja ekonomskih sankcija protiv Rusije, nakon što su ukrajinske vlasti optužile Moskvu da je poslala vojsku u jugoistočnu Ukrajinu, gdje se vode žestoke borbe između ukrajinskih i proruskih snaga.
No, izbjegao je ruske vojne akcije nazvati "invazijom" i isključio mogućnost američkog vojnog angažmana u Ukrajini, istaknuvši da se mora pronaći diplomatsko rješenje, izvijestila je agencija Reuters.
"Smatram da su akcije koje smo vidjeli prošlog tjedna nastavak onoga što se dešava već mjesecima", rekao je Obama i optužio ruskog predsjednika Vladimira Putina da ignorira mogućnosti za diplomatsko rješavanje sukoba.
Sankcije koje su Rusiji nametnule SAD i europski saveznici pogodile su rusko gospodarstvo, a "postoje načini da ih produbimo ili proširimo", napomenuo je Obama najavivši da će o tome raspravljati sa saveznicima na summitu zemalja NATO-a u Walesu idućeg tjedna.
Također je najavio da će idućeg mjeseca u prvi službeni posjet Washingtonu doći ukrajinski predsjednik Petro Porošenko.