Zoran Ašanin, v.d. predsjednika Udruženja golootočana Srbije, kazao je za Blic da su članovi spremni ići na Sud za ljudska prava u Strasbourgu kako bi dobili veće odštete od onih koje im je ponudila država.
"Živih golootočana je veoma malo, svega 200-300. Ostatak čine njihove obitelji, nasljednici. Prosječno vrijeme boravka na Golom otoku bilo je oko tri godine, što je 1.095 dana", kazao je Ašanin, podsjetivši da su prvo tražili 100 eura po danu provedenom na Golom otoku, plus plaće koje su izgubili tijekom boravka u zatvoru.
Homen: Tko neće ponuđenu odštetu, neka tuži
"Država je bila obavezna ponuditi bar 3.000 dinara po danu, koliko košta jedan zatvorski dan. Ova ponuda je uvredljiva", kazao je Ašanin o ponudi države da im da odštetu od 700 dinara po danu.
Državni tajnik u srpskom Ministarstvu pravde Slobodan Homen se složio da su odštete od 700 dinara po danu malene, ali je kazao da je taj iznos u skladu s realnim mogućnostima budžeta. Kazao je i da nitko ne mora prihvatiti ponuđenu odštetu, nego može tužiti državu i pokušati dobiti više preko suda. Ako robijaši zaista budu tužili Srbiju u Strasbourgu i zahtijevali 750 eura po danu, mogla bi platiti čak 468.112.500 eura.
Inače, Hrvatska je svoje građane koji su bili zatvoreni na Golom otoku obeštetila još početkom devedesetih godina, a Slovenija 1996. godine.