rijetka slučajnost ili...? /

Rekli su mu da ima prsa puna tumora, a onda je dobio i koronu: Doktori u čudu - rak je nestao!

Image
Foto: Shutterstock

Covid je možda uzrokovao nestanak tumora, a liječnici kažu da je kod tog čovjeka mogao potaknuti "antitumorski imunološki odgovor."

15.4.2021.
8:55
Shutterstock
VOYO logo

61-godišnji pacijent u bolnici Royal Cornwall u Truru u Velikoj Britaniji došao je na kontrolu prošlog ljeta nakon što mu je dijagnosticiran Hogkinov limfom, rijedak rak krvi koji svake godine pogađa 2100 ljudi u Velikoj Britaniji.

Bolest koja se javlja kada bijele krvne stanice izmaknu kontroli i prošire se na limfne čvorove, obično se liječi kemoterapijom. Oko 90 posto pacijenata i dalje je živo pet godina nakon toga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko dana nakon što su mu rekli da su mu prsa prepuna tumora i prije početka liječenja, muškarac je primljen u bolnicu jer je razvio teški covid. Nakon što se oporavio od covida, ponovno je pregledan te je otkriveno da je i rak gotovo u potpunosti nestao! piše Telegraph.

Image
Ipak ništa /

Moderna neće ubrzati proizvodnju svojeg cjepiva: Veća proizvodnja bit će tek iduće godine

Image
Ipak ništa /

Moderna neće ubrzati proizvodnju svojeg cjepiva: Veća proizvodnja bit će tek iduće godine

"Mislimo da je covid-19 pokrenuo antitumorski imunološki odgovor"

Iznenadna remisija kod Hogkinovog limfoma je moguća, ali je izuzetno rijetka. U svijetu je zabilježeno samo nekoliko desetaka sličnih slučajeva. Ovaj slučaj je opisan u znanstvenom časopisu British Journal of Hematology.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječnici smatraju kako je koronavirus pokrenuo antitumorski imunološki odgovor, međutim naglašavaju da je možda riječ i o slučajnosti. 

Doktorica Sarah Challoner iz bolnice Royal Cornwall rekla je: "Mislimo da je covid-19 pokrenuo antitumorski imunološki odgovor."

Dodala je da je medicinski tim vjerovao da su T-stanice, koje se bore protiv infekcija u tijelu, također mogle napadati stanice raka i dovesti do remisije.

Međutim, drugi su kliničari upozorili da se ne donose prerano zaključci o uzroku oporavka. Glasnogovornik organizacije Cancer Research UK Martin Ledwick rekao je: 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U ovoj je fazi prerano izvlačiti bilo kakve zaključke iz tih slučajeva. Sasvim je moguće da je riječ o slučajnosti. Svatko tko se podvrgava liječenju raka, trebao bi se i dalje pridržavati savjeta svojih liječnika, kao i zaštititi se od zaraze covidom-19, a mi potičemo sve koji mogu na cijepljenje."

Izvještaj u talijanskom medicinskom časopisu Acta Biomedica, objavljen prošle godine, opisao je sličan slučaj u bolnici Cremona u Italiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike