Ako se pogleda na ostatak Europe, i sadašnji prag od 33 posto stanovništva u nekoj lokalnoj zajednici je već prevelik, navode. U Finskoj se dvojezičnost osigurava švedskoj manjini već kod osam posto zastupljenosti u zajednici, i to je najbolji pokazatelj da manjine neće biti diskriminirane, nego da će obogaćivati društvo, navodi ELEN, nevladina organizacija koja ima savjetodavnu funkciju pri Europskom parlamentu i Vijeću Europe, Ujedinjenim narodima te UNESCO-u.
"Međutim, sve se to lako može podrivati mjerama koje unose podjele, poput ovog referenduma", navodi ELEN.
Kršenje međunarodnih povelja o ljudskim pravima
Podsjećaju Hrvate da je naša zemlja morala ratificirati niz međunarodnih povelja kojima se štite manjine da bi ušla u EU, a ovaj referendum je u izravnom sudaru s načelima na koja smo se obvezali tim poveljama, kao i s Poveljom o temeljnim ljudskim pravima.
"Društvima se sudi po tome kako tretiraju male i slabe, a Hrvatska je do sada bila dobar primjer nacije koja štiti manjine. Djelomice zbog toga postala je 28. članicom EU", navodi se u apelu 74 zastupnika.
Apsurd
Namjeru inicijatora referenduma da umanje prava nacionalnih manjina, tj. da u ustavni zakon uvedu odredbu o mogućem ostvarenju prava na dvojezičnost i dvopismenost samo u mjestima gdje manjinska populacija ima više od 50 posto stanovništva, nazivaju "apsurdnom, ali povrh svega opasnom za Hrvatsku i EU".
"Kao izabrani predstavnici europskih građana, želimo poslati snažnu poruku hrvatskoj javnosti, organizatorima i podržavateljima ove nepravedne i opasne inicijative", navode u pismu članovi Europskog parlamenta, među kojima je najviše socijaldemokrata i zelenih iz cijele Europe.
No, treba reći i da su četiri pučana također dala potpis na ovu peticiju europarlamentaraca. Inače, Europskoj pučkoj stranci pripada i HDZ, čiji je predsjednik Tomislav Karamarko potpisao peticiju za referendum, a onda se lagano distancirao od inicijative Stožera za obranu hrvatskog Vukovara.