REAKCIJE IZ SRBIJE I BiH NA PRESUDU ŠEŠELJU: /

'Presuda je sramotna i još jedna u nizu sličnih što ih je izrekao ICTY'

Image
Foto: Srdjan Ilic/PIXSELL
11.4.2018.
15:51
Srdjan Ilic/PIXSELL
VOYO logo

Srpski mediji ističu da je Šešelj slobodan čovjek, dok u BiH presudu nazivaju sramotom

Pravomoćna presuda vođi Srpske radikalne stranke i zastupniku u srbijanskom parlamentu Vojislavu Šešelju, kojom ga je Mehanizam za međunarodne kaznene sudove (MICT) u Den Haagu osudio na 10 godina zatvora, udarna je vijest beogradskih medija u četvrtak popodne.

U prvim naslovima na vijest iz Den Haaga elektronički mediji navode da je Šešelj proglašen krivim, ali i da je kaznu već odslužio jer je u pritvoru haškog suda proveo 11 i pol godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Deset godina zatvora za Šešelja, kazna odslužena", navodi Radio-televizija Srbije i konstatira kako je MICT "djelomice prihvatio zahtjev tužiteljstva i osudio Vojsilava Šešelja na 10 godina zatvora".

Gotovo istovjetne ocjene i naslovi su na B92 i na internetskim stranicama listova Politike, Večernjih novosti, Blica i Kurira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UKINUTA OSLOBAĐAJUĆA PRESUDA VOJISLAVU ŠEŠELJU! Vođa srpskih radikala osuđen na deset godina zatvora, ali iza rešetaka više neće

Regionalna televizija N1 na internetskoj stranici u naslovu je istaknula i dio obrazloženja presude: "Haag osudio Šešelja zbog Hrtkovaca, kazna već odslužena”.

U svom izvješću N1 naglašava da je "Žalbeno vijeće mehanizma kaznenih sudova u Haagu ukinulo oslobađajuću presudu lideru radikala Vojislavu Šešelju i proglasilo ga krivim za progon i poticanje na progon Hrvata u Hrtkovcima", te da mu se u izrečenu kaznu uračunava vrijeme koje je tijekom suđenja proveo u pritvoru haškog tribunala.

Državna agencija Tanjug izvješćuje: “Šešelj kriv za progon Hrvata, osuđen na 10 godina zatvora".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Agencija Beta konstatira da je Šešelj danas pravomoćno osuđen "zbog poticanja i počinjenja progona Hrvata u selu Hrtkovcima u Vojvodini, 1992. godine", te da je Žalbeno vijeće utvrdilo da je Šešelj kaznu već odslužio, jer je u pritvoru u Den Haagu bio od 2003. do 2014. godine.

U BiH djelomice zadovoljni, misle kako je Šešelj trebao dobiti veću kaznu

Presuda kojom je Mehanizam za međunarodne kaznene sudove (MICT) Vojislava Šešelja proglasio krivim za ratne zločine i pravomoćno ga osudio na deset godina zatvora, u Bosni i Hercegovini je dočekana kao zakašnjela, ali ipak važna satisfakcija žrtvama njegova djelovanja koje je uključivalo poticanje na nacionalnu mržnju i progone nesrpskog stanovništva u toj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina elektroničkih medija u BiH izravno je prenosila izricanje presude MICT-a, a gotovo svi su nakon toga istaknuli važnost činjenice da je on proglašen krivim, čime su barem djelomice ispunjena očekivanja žrtava entičkih progona i članova obitelji nestalih i ubijenih.

'Niti jedna kazna ne može vratiti ubijene'

Predsjednik Saveza logoraša BiH Jasmin Mešković, koji je izricanje presude pratio u Srebrenici, kazao je kao je nepravda sada djelomice ispravljena jer je Šešelj ipak proglašen krivim za zločin protiv čovječnosti, iako smatra kako je presuda morala obuhvatiti više počinjenih zločina.

"Nismo zadovoljni dužinom kazne zatvora, no nijedna kazna ne može vratiti ubijene", kazao je Mešković u izjavi za televiziju N1.

Dodao je kako se sada ne bi trebalo baviti zbrajanjem godina zatvora što su ih dobili osuđeni za ratne zločine na području bivše Jugoslavije, nego novim generacijama prenositi činjenice o tome što se zbivalo kako se zlo poput onog iz 90-ih godina prošlog stoljeća ne bi ponovilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žene Srebrenice duboko razočarane presudom

No, predsjednica udruge "Žene Srebrenice" Hajra Ćatić bila je među onima koji su duboko razočarani presudom Šešelju jer su očekivali da će ona biti drastičnija.

Ona je novinarima kazala kako je presuda MICT-a zapravo "sramotna" i još jedna u nizu sličnih što ih je izrekao ICTY.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Osuđen je samo po tri točke (optužnice). Doista smo razočarane, ali ovo nije prvi put da nam nešto ovakvo radi Haški tribunal odnosno sada MICT", rekla je Ćatić novinarima u Tuzli.

Predsjednica udruge "Žena - žrtva rata" Bakira Hasečić kazala je kako žrtve nikada nisu zadovoljne, no smatra kako je u ovom slučaju na neki način pravda ipak zadovoljena.

"Znajući da je prvostupanjskom presudom Šešelj bio oslobođen, a danas osuđen na deset godina za zločine protiv čovječnosti, moram reći da je, na neki nači, zadovoljena pravda za sve ono što je učinio Šešelj i ljudi pod njegovim zapovjedništvom na području cijele BiH", kazala je Hasečić kako je citira portal Avaz.

Smatra kako je najvažnije to što je Šešelj sada dobio "pečat ratnog zločinca" kao i to da presuda MICT-a potvrđuje da je Srbija sudjelovala u agresiji na BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvati u Vojvodini: Ovo je mala utjeha

Hrvati u Vojvodini drže da je proglašenje bivšeg haškog optuženika Vojislava Šešelja odgovornim za progon i deportaciju, ponajprije srijemskih Hrvata, tek mala utjeha za sve ono što je učinjeno pripadnicima hrvatske zajednice 90-ih godina.

Marko Kljajić, bivši svećenik u mjestu Hrtkovci i autor djela "Kako je umirao moj narod", o zločinima nad Hrvatima u Srijemu 90-ih, razočaran je načinom na koji je vođen sudski proces u Den Haagu protiv Šešelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Mala satisfakcija i utjeha jeste to što je proglašen odgovornim za zločine nad Hrvatima u Vojvodini. Ali mene kao i svakog normalnog čovjeka bole krvavi tragovi što su ih ostavili četničke vojvode i 'Bijeli orlovi' napose po Srijemu“, naveo je Kljajić.

Dodao je kako ga boli i „nepravedna Haška pravda“ pa ga ni ova posljednja presuda nije iznenadila.

„U stvari to je opet farsa, i politika – ružna politika“, zaključio je svećenik Kljajić.

Predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov navodi kako je to prvo službeno priznanje, visoke međunarodne sudske instance zločina nad Hrvatima u Vojvodini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Možemo reći da je mali dio pravde ostvaren, kao i zadovoljština kod žrtava. Nećemo govoriti o visini kazne i odgovara li ona težini zločina, ali moramo ustvrditi da je i sud međunarodne zajednice potvrdio ono što predstavnici hrvatske manjine i žrtve govore godinama – da je zločina nad Hrvatima u Vojvodini bilo. I to, ne kao pojedinačnih slučajeva, već kao dio širih politika i aktivnosti u kojima su sudjelovale paravojne jedinice i politički subjekti u Srbiji“, naglasio je Žigmanov.

On očekuje da će se „nakon ovoga priznanja, politike suočavanja s prošlošću nastaviti provoditi“ i da će i drugi zločini nad Hrvatima u Vojvodini tijekom devedesetih biti procesuirani, a izvršitelji kažnjeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za očekivati je da ova presuda MICT-a osnaži politike suočavanja s prošlošću na prostorima bivše Jugoslavije”, rekao je Žigmanov za Hinu „jer ne treba zaboraviti da je 25 osoba ubijeno, a oko 35.000 ih je protjerano“, iz Vojvodine, a ponajprije s područja Srijema.

Žigmanov inzistira kako je današnja presuda Šešelj istodobno “dala za pravo” dosadašnjim stajalištima, tvrdnjama i upozorenjima predstavnika hrvatske zajednice u Srbiji, žrtava progona i nevladinih udruga i organizacija o zlodjelima kojima su bili izloženi Hrvati u Vojvodini.

Podsjeća da “na teritoriju Srbije nije bilo rata” i da državljani Srbije hrvatske nacionalnosti nisu iskazivali nelojalnost državi.

"Iza tih zločina stajale su državne strukture i paravojne i policijske snage”, a "poticaj progona i nasilja imao je za posljedicu protjerivanje i ubojstva vojvođanskih Hrvata”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žalbeno vijeće Međunarodnog rezidualnog Mehanizma za kaznene sudove donijelo je u srijedu odluku da je Šešelj kriv za zločine protiv čovječnosti po točkama 1, 10 i 11 iz optužnice, koje uključuju progone, protjerivanje i prisilno premještanje vojvođanskih Hrvata u selu Hrtkovci 1992. godine.

Time je preinačena prvostupanjska odluka kojom je 2016. godine predsjednik SRS-a oslobođen od svih optužbi Haškog tužiteljstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo