suradnja hgss-a / Razmjena iskustava slovenskih i hrvatskih gorskih spašavatelja: Podijelili su praktična znanja

Cetina kao rijeka s kontroliranim vodostajem bila je idealan poligon za razmjenu iskustva instruktora

27.2.2021.
22:00
VOYO logo

Puno smo ih puta vidjeli na djelu. Spašavaju polomljene ljude s litica, pronalaze izgubljene izletnike, pomažu u poplavama. Hrvatski gorski spašavatelji za koje su se mnogi često pitali na koji su način stekli saznanja i vještine bili su na tečaju.

Prevencija utapanja

Vježbali su spašavanje utopljenika iz brzaca rijeke Cetine. Srećom po "utopljenika" situacija nije stvarna već je dio vježbe u sklopu tečaja HGSS-a za slovenske kolege.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Imamo metode gdje se spašava fizički, znači staviti ruke na unesrećenoga ili dolazimo hodajući, plivajući, veslajući do osobe i imamo metode, navezane metode, kada koristimo užeta. Međutim, rad s užetima u brzim vodama i poplavama je dodatni rizik pa su tu neke procedure kojih se moramo držati i ispoštovati i s njima smo to radili'', pojasnio je Ivan Šafradin, instruktor za spašavanje na poplavama i brzim vodama iz HGSS-a Split.

Petorica pripadnika slovenskog Zavoda za prevenciju utapanja na tečaju su dobili praktična znanja koja su im nedostajala u svakodnevnom radu u njihovoj zemlji, a oni uglavnom obučavaju vodiče rafting i kayak tura na brzim vodama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Ovdje smo dobili znanja i iskustva s radom na poplavama, to što mi nemamo baš zbog toga smo i došli ovamo da vidimo neki drugi sistem, jer mi radimo i s vatrogascima i sa civilnom zaštitom'', rekao je Urban Hercog iz Zavoda za prevenciju utapanja Slovenija.

''Sa ekipom smo se jednom već sreli u Llangollenu u Engleskoj i tad smo počeli pričati da bi bilo dobro surađivati i sad nekako smo odlučili baš nekako nam to vrijeme je stvarno po godu da smo došli tu'', izjavio je Samo Leštan iz Zavoda za prevenciju utapanja Slovenija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tečaj za instruktore spašavanja u poplavama i brzim vodama trajao je cijeli tjedan, a gorski spašavatelji iz splitske stanice imali su prilike podijeliti i iskustva sa zadnje poplave u Kokorićima.

Image
hgss na terenu /

Žena na Bjelolasici pala i udarila u drvo: Pritom je ozlijedila kralježnicu, nogu i ruku

Image
hgss na terenu /

Žena na Bjelolasici pala i udarila u drvo: Pritom je ozlijedila kralježnicu, nogu i ruku

''Dolazili su tu na praktične dijelove naši članovi iz stanice koji imaju puno iskustva na vodi u svrhu i svoje vježbe, ali još više da tečaj učinimo još kvalitetnijim jer s više ljudi možemo raditi kompliciranije situacije'', rekao je Toni Poljak, instruktor za spašavanje na poplavama i brzim vodama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cetina kao rijeka s kontroliranim vodostajem bila je idealan poligon za razmjenu iskustva instruktora i održavanje tečaja kakvog Splićani organiziraju više od desetljećima u suradnji sa svim zemljama u okruženju.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo