alarmantno / Različite taktike u borbi za medicinsko osoblje. Britanci više ne traže ni poznavanje jezika. Što će Hrvatska?

Image
Foto: Shutterstock/Ilustracija

U Hrvatskoj radi 38.500 medicinskih sestara i tehničara s licencom, ali bilježi se kontinuirani nedostatak tog kadra, oko 4000, baš kao i u većini europskih zemalja

17.10.2022.
13:00
Shutterstock/Ilustracija
VOYO logo

Nedostatak medicinskih sestara dodatno je povećala pandemija koronavirusa. Zbog alarmantnog stanja u Velikoj Britaniji, njihovo Vijeće za medicinsku njegu i primaljstvo nedavno je prihvatilo prijedlog da medicinske sestre koje dolaze iz drugih zemalja ne moraju savršeno vladati engleskim jezikom, piše Jutarnji list.

"Nisam zagovornica snižavanja kriterija u znanju jezika zemlje u kojoj radi medicinska sestra jer to može prouzročiti grešku u liječenju", rekla je za Jutarnji list Snježana Krpeta, posebna savjetnica ministra zdravstva za sestrinstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglašava da su migracije tog kadra vrlo česte pa tako primjerice sestre iz Hrvatske odlaze na rad u Austriju ili Njemačku, one iz Njemačke u Englesku, a engleske medicinske sestre u Australiju. Tako zapravo broj djelatnika ostaje isti odnosno jednako ih nedostaje u cijelom svijetu.

Image
nedostaje sestara /

Nesvakidašnja odluka u KBC-a Split: Medicinskim sestrama i primaljama zabranjeno davanje sporazumnih otkaza

Image
nedostaje sestara /

Nesvakidašnja odluka u KBC-a Split: Medicinskim sestrama i primaljama zabranjeno davanje sporazumnih otkaza

Hrvati bi tome problemu mogli doskočiti povećanjem broja upisanih u medicinske škole. Od sljedeće će godine, naime, povećati upisna kvota u srednjim medicinskim školama, a to bi potencijalno riješilo nedostatak 4 tisuće sestara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, u Velikoj Britaniji ih nedostaje 50 tisuća sestara i primalja, što znači da je jedno od deset mjesta nepopunjeno pa se šefovi zdravstvenih ustanova sve češće oslanjaju na strane djelatnike. U registar NMC-a lani su bile upisane 23.444 medicinske sestre i primalje iz stranih zemalja. Najviše njih došlo je iz Indije i Filipina.

U samom vrhu 20 zemalja iz kojih su stigle nove medicinske djelatnice su i Nigerija, Gana i Zimbabve, ali u posljednjih se pet godina u britanskom zdravstvu zaposlilo i 764 Talijanki i 563 Rumunjke. U prvih 20 su i djelatnice iz Portugala, Španjolske i Grčke. Na toj listi nema Hrvatske, ali to ne znači da nam medicinske sestre ne odlaze na rad u druge europske zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prema posljednjim podacima koje imamo u inozemstvu radi 2400 medicinskih sestara iz naše zemlje. Svake godine, od ulaska Hrvatske u EU, na rad u inozemstvo odlazi ih od 180 do 200, a najviše u Njemačku, Irsku i Švicarsku", kaže Mario Gazić, predsjednik Komore medicinskih sestara i tehničara, piše Jutarnji list.

Dakako, uz znanje jezika traži se i određeno obrazovanje pa tako u inozemnim zdravstvenim ustanovama mogu raditi medicinske sestre opće njega koje su završile petogodišnju srednju školu. U inozemstvo mogu i one s četverogodišnjom školom, ako imaju dokaz da su radile najmanje tri godine na poslovima medicinske sestre. No, u nekim se zemljama uz znanje jezika traži i polaganje dodatnih ispita. U Njemačkoj se to razlikuje od pokrajine do pokrajine. Primjerice, one koje odlaze raditi u Berlin moraju polagati taj ispit, a one koje namjeravaju raditi u Münchenu ne moraju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj, pak, radi 38.500 medicinskih sestara i tehničara s licencom, ali bilježi se kontinuirani nedostatak tog kadra, oko 4000, baš kao i u većini europskih zemalja. Povremeno se zapošljavaju i strankinje, ali uglavnom iz zemalja u okruženju.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo