Iduća bilijunaška industrija bit će u sektoru rudarstva, a prvi svjetski bilijunaš ostvarit će svoje bogatstvo rudarenjem u svemiru, tvrdi Goldman Sachs, američka tvrtka za multinacionalne investicijske banke i financijske usluge, piše Russia Today. Valja pripomenuti da se ovdje ne radi o milijardama kako se ponekad pogrešno znači prevesti iz engleske riječi "billion" već doista o - bilijunima (eng. trillion).
Na to se predviđanje osvrnuo poznati astrofizičar Neil deGrasse Tyson koji je kazao: "Prvi bilijunaš bit će osoba koja bude iskoristila prirodne resurse na asteroidima."
"Postoji ogromni prostor neograničene energije i resursa. Pogledajte samo ratove koji se vode zbog pristupa resursima. To bi mogla postati stvar prošlosti jednom kad svemir postane naše dvorište", rekao je Tyson. NASA je već identificirala više od 12.000 asteroida koji su od našeg planeta udaljeni oko 45 milijuna kilometara. Geolozi smatraju da su ti asteroidi puni željezne rude, nikla i plemenitih metala u mnogo većim koncentracijama od onih na Zemlji.
Goldman Sachs i dalje prati napredak u sektoru rudarstva i trendove proizvodnje letjelica uz niže troškove.
"Iako je psihološka barijera istraživanja asteroida velika, stvarne financijske i tehnološke barijere puno su manje. Takve bi se sonde mogle izraditi za desetke milijuna dolara", stoji u izvješću. U tom području uglavnom prednjači privatni sektor, no tu je i Luksemburg, koji u tome vidi velike mogućnosti i nada se da će postati svjetski rudarski centar. Prije dvije je godine ta malena europska zemlja, koja je sjedište nekoliko komunikacijskih satelitskih kompanija, uspostavila Inicijativu za svemirske resurse.
Planira iz svog državnog proračuna osigurati 223 milijuna dolara u ranoj fazi financiranja kao potporu tvrtkama koje rade na svemirskom rudarstvu. Vlada Luksemburga surađuje s dvije vodeće tvrtke u tom sektoru, Deep Space Industries i Planetary Resources. Obje tvrtke rade već nekoliko godina, a planiraju profitirati od svemirskog rudarstva, piše RT.
"Naš cilj je postaviti cjelovit okvir za istraživanje i komercijalnu upotrebu resursa 'nebeskih tijela' poput asteroida ili iz mjeseca", izjavio je Etienne Schneider, zamjenik premijera i ministar gospodarstva Luksemburga.