Lokalne vlasti odgovorne za migrante dobile su informaciju da među mogućim azilantima ima 20 pripadnika vojske režima Bašar al Assada i ali i pobunjenika.
Imaju iskustva u istraživanju ratnih zločina
Godine 2015. u Norveškoj je azil zatražilo 10,500 ljudi:
"Procjenjujemo ima li osnove za pokretanjem istrage protiv 20 osoba", kazao je Sigurd Moe, šef odjela za ratne zločine u nacionalnom uredu za istrage.
"Riječ je o ljudima s obje strane sukoba, neki na strani Bašar al Assada a neki na strani pobunjenika", govori. No za sada nije podignuta niti jedna prijava.
Norveška policija ima desetogodišnje iskustvo u istraživanju ratnih zločina. Do sada su se bavili zločinima u Ruandi i Sri Lanki. Sukobi su tamo završeni pa je bilo lakše provoditi istragu.
U mobitelima čuvaju grozomorne snimke
"Ovo je drugačije jer smo uložili mnogo sredstava u otkrivanju ratnih zločinaca među migrantima. Mnogo trošimo na to jer ne želimo da slobodno hodaju ulicama naše zemlje", kazao je Moe.
Broj dojava raste s brojem migranata. U posljednjih šest mjeseci dobili su stotinjak dojava:
"Riječ je o informacijama o članstvu u pojedinim grupa za koje znamo da su odgovorne za ozbiljne zločine ili pak dojave o konkretnih zločinima", govori.
Sumnje u počinjenje ratnih zločina često krenu s fotografijama ili snimkama pronađenima u mobilnim telefonima migranata.