Ukrajinski predsjednik Volodomir Zelenskij od početka ruske invazije s javnošću i medijima komunicira putem svojih društvenih mreža. Zelenskij se svako malo javlja porukama i videima, kojima pokušava osnažiti i podignuti ukrajinski moral, ali i preko kojih šalje određene poruke svjetskim zemljama koje su na Ukrajinskoj strani. Njegova aktivnost na društvenim mrežama u subotu posebno je usmjerena ka Europskoj uniji. Naime, Zelenskij je u subotu u skoro svojem tvitu isticao kako Ukrajina mora postati dio Europske unije, što prijašnjih dana nije bilo uobičajeno u njegovim porukama.
Što se krije iza poruka ukrajinskog predsjednika i zašto je danas gotovo sve svoje poruke usmjerio prema Europi, za Net.hr komentirala je komunikacijska stručnjakinja Ankica Mamić.
'Zadnja točka obrane'
"To je njihova zadnja točka obrane“, kaže Mamić uvodno. "Meni je potpuno jasno da, u takvoj ogromnoj krizi u kojoj se nalazi Ukrajina, a prije svega predsjednik koji je proglašen glavnom metom, su njemu društvene mreže zapravo najbolji kanal slanja poruka“, kaže nam komunikacijska stručnjakinja.
"Potpuno je jasno da se Europa nalazi u teškoj situaciji u smislu donošenja adekvatnih odluka, a Ukrajina se nalazi u najgoroj mogućoj situaciji. Oni su pod agresijom, a zapravo svjesni su da je ruska vojska itekako nadmoćna, svjesni su da bi na duge staze oni teško uspjeli i financijski i gospodarski izdržati neku dugotrajniju rusku agresiju i po meni je taj njegov pokušaj da apelira na Europu da usvoji Ukrajinu preko noći, zapravo jedan politički vapaj“, kaže Ankica Mamić.
Dobro prihvaćen na društvenim mrežama
Ukrajinskom predsjedniku društvene su mreže postale glavi kanal slanja poruka.
„Predsjednik Zelenskij je pokazao prije svega stvarno liderske kapacitete. Rekla bih da je čak i vrlo 'duhovito' odbio pomoć da ga se evakuira, što je sigurno prepoznato“, kaže.
„Sve što on komunicira na društvenim mrežama očito je dobro prihvaćeno od svih koji su na neki način stali na stranu Ukrajine, pa čak i onih koji nisu nešto posebno zainteresirani za to što se događa između Rusije i Ukrajine. Svi su skloniji vjerovati onome što govori ukrajinski predsjednik, nego onome što govore ruski glasnogovornici, generali, što službeni ruski autoriteti. Njegova komunikacija je u velikoj mjeri tome doprinijela“, zaključuje Ankica Mamić u razgovoru za Net.hr.