Nakon što je pokrenuo invaziju na Ukrajinu, ruski predsjednik Vladimir Putin izdao je upozorenje zapadnim zemljama - akcije u Ukrajini dovest će do "posljedica koje nikada niste vidjeli". SAD i njihove saveznike Putin je optužio da ignoriraju njegove zahtjeve.
Također, Putin je najavio i da nuklearne snage stavlja u visoki stupanj pripravnosti, što je izazvalo strahove da bi Rusija protiv neprijatelja mogla upotrijebiti nuklearno oružje - interkontinentalne balističke rakete (ICBM) koje imaju sposobnost putovati tisućama milja.
Na tisuće nuklearnog oružja
Udruga za kontrolu naoružanja tvrdi da i Rusija i SAD imaju ogromne količine nuklearnog oružja. No, kakvo je rusko nuklearno oružje u usporedbi s ostatkom svijeta? Britanski Mirrror navodi ovakav poredak:
Rusija - 6257
SAD - 5550
Velika Britanija - 225
Francuska - 290
Kina - 350
Izrael - 90
Pakistan - 165
Indija - 156
Sjeverna Koreja - 40
Ukrajina nema nuklearno oružje.
Nakon završetka Hladnog rata 1991. i raspada Sovjetskog Saveza, Moskva je ostavila veliki broj nuklearnih bombi u Ukrajini. Međutim, Ukrajina se odlučila za potpunu denuklearizaciju.
Nuklearne opcije predstavljaju najdrastičnije oružje i odluka da se ono upotrijebi nosi najteže moguće posljedice.
Ugovor o neširenju nuklearnog oružja na snazi je od 1970. godine. Potpisali su ga Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD, kao i Sovjetski Savez (danas Rusija), a ugovoru se pridružila ukupno 191 država.