Dolazak na vlast novog predsjednika Brazila Jaira Bolsonara pratila je oštra retrika i ofenzivni govor koji su podijelili stanovništvo, podjednako oduševljavajući njegove sljedbenike i užasavajući kritičare, piše New York Times.
Uspjeh ovog desničarskog političara, bivšeg vojnog satnika, neke je potpuno iznenadio. Bolsonaro je odslužio sedam uzastopnih mandata u kongresu, bez da je ostavio puno traga. Malo je njegovih zakona odobreno.
No mnogi Brazilci, ljutiti zbog dugotrajne gospodarske krize u kojoj se nalazi njihova zemlja, rastuće stope nasilja i korupcijskih skandala, shvatili su njegove primjedbe kao grub ali iskren govor čovjeka spremnog reći i učiniti što je god potrebno kako bi došlo do promjene za kojom žude.
O ženama, rasi i spolnoj orijentaciji
New York Times je pobrojao neke Bolsonarove duboko kontroverzne, pa i skandalozne izjave. Bolsonaro je navodno rekao da je imati žensko dijete "slabost", te je rekao da na radnom mjestu ne bi tretirao ni plaćao žene isto kao i muškarce.
"S obzirom da žene imaju više radničkih prava nego muškarci, jer dobivaju i porodiljni dopust, poslodavci radije zapošljavaju muškarce... Ja ne bi zaposlio (žene jednako). No ima jako puno sposobnih žena." Prije četiri godine rekao je kolegici zastupnici "Ne bih vas silovao jer niste vrijedna toga." A godinu dana ranije izjavio je kako bi "radije imao sina ovisnika nego sina homoseksualca", te da je "ponosan što je homofoban".
Rekao je i kako bi "radije da mu sin pogine u prometnoj nesreći nego da bude gay", dodavši, "Ako bi gay par doselio u moju zgradu, mome bi vlasništvu pala cijena. Ako budu hodali okolo držeći se za ruke, ljubeći se, izgubiti će na vrijednosti! No nitko to ne govori iz straha da ga se ne proglasi homofobom."
O mučenju
Bolsonaro zagovara mučenje. "Ja sam za mučenje, znate to. I narod to isto tako odobrava."
U travnju 2016., kada se u brazilskom Kongresu glasovalo o povjerenju ondašnjoj predsjednici Dilmi Rousseff, Bolsonaro je svoj glas posvetio pukovniku koji je vodio centar za mučenje tijekom vlasti vojne diktature gdje je Rousseff mučena kad je bila mlada. "U siječanje na pukovnika Carlosa Alberta Brilhantea Ustru, terora Dilme Rousseff, ja glasam DA."
Pristaše novog brazilskog predsjednika
O demokraciji
Nakon kritiziranja brazilske vlade tijekom intervjua 1999, Bolsonara su pitali da li bi zatvorio Kongres da je predsjednik. Odgovoro je: "Bez svake sumnje. Istoga bi dana izvršio puč. Kongres ne funkcionira. I siguran sam da bi barem 90% stanovništva s odobravanjem pozdravilo ovu odluku jer Kongres ne radi. Današnji je Kongres beskorisan... napravimo već jednom taj puč... Uvedimo već jednom diktaturu."
U istom je intervjuu rekao: "Izbori neće ništa promijeniti u ovoj zemlji. Nažalost, stvari će se promijeniti tek kada izbije građanski rat te obavimo stvari koje vojni režim nije: ubijemo 30.000 ljudi. Ako pri tome stradaju i neki nevini ljudi, u redu. Nevini ljudi umiru u svakome ratu. Čak ću biti sretan i da ja umrem dokle god 30.000 drugih ode samnom."
Na političkom skupu u Sao Paulu 21. listopada Bolsonaro se zakleo da će poslati u zatvor ili egzil svoje političke suparnike nakon što dođe na vlast. "Ovoga će puta čistka biti još veća. Ova skupina, ako žele ostati, morat će poštivati naše zakone. Ili će ostati vani ili će završiti po zatvorima."
O okolišu
Bolsonaro je rekao kako će umanjiti napore zaštite okoliša i zemlje domorodaca. "Spojiti ćemo Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo okoliša u jedno... Trebamo zaustaviti demarkaciju domorodačke zemlje. domoroci žele iznajmljivati svoju zemlju, žele biti u stanju voditi vlastiti posao, žele struju, zubara koji će im ukloniti ostatke zubiju iz usta... domoroci su ljudska bića poput nas. Ne žele da ih se koristi za političe svrhe."
Bolsonaro je rekao i kako ima previše domorodačkih rezervata u Amazoni. "Naša je Amazona poput djeteta s vodenim kozicama, svaka točkica koji vidite jedan je domorodački rezervat... a brazilski narod aplaudira (demarkaciji domorodačke zemlje). Pogledajte te ljude, bez političke strategije!"