RAD U NJEMAČKOJ: /

Hrvat pokazao drugu stranu medalje - doživio je nevjerojatno izrabljivanje i ponižavanje

Image
Foto: PIXSELL / ilustracija, Hrvoje Jelavić

Brojni Hrvati odlaze trbuhom za kruhom u Njemačku, a mnogi od njih posao pronalaze u sektoru građevinarstva.

25.5.2017.
7:58
PIXSELL / ilustracija, Hrvoje Jelavić
VOYO logo

Za takve je otvoreno savjetovalište u Zagrebu, piše Deutsche Welle.

Stolar i radnik na različitim poslovima u graditeljstvu, Miljenko Delija, prepričao je svoje iskustvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Radio sam u Düsseldorfu otprilike tri mjeseca, potkraj prošle godine, poslala nas naša firma iz Zagreba. Oko 39 tisuća kuna još mi nije isplaćeno za taj rad, a dužni su i mojim kolegama, bilo nas je ukupno petorica. Još uvijek pokušavamo doći do svog novca, ali dosad nas nitko nije uzimao u obzir', ispričao je Delija koji je prisiljen tražiti pomnoć novootvorenog Savjetovališta za upućene radnike pri centrali Saveza samostalnih sindikata Hrvatske.

U transferu često nestanu radnička prava, pa čak i zarada detaširanih radnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muljanje s cijenama satnica

'Naši nisu baš ni znali kako to ide, niti su previše vodili računa. Nijemci su zatim počeli muljati s cijenama satnica, sve su prihvaćali i svašta obećavali. Treći mjesec smo radili po 14 sati dnevno, nedjeljom također, pa su nam najavili i božićnice i druge nagrade, ali na kraju nije plaćeno ništa od toga.

Radili smo na dva gradilišta, suha gradnja–knauf, interijeri. Velika zgrada je bila, pet katova. Podizvođač preko kojeg smo sudjelovali u tome zove se Stollenwerk. Na početku smo dobili nešto novca i potpisali da nismo plaćeni ispod minimalca. Sad ne možemo dobiti ni kopije tih izjava da bismo lakše pravnim putem došli do svojih prava. A ni naša firma nam nije dala ugovore za rad vani', ispričao je Delija.

Doživio je i da se mora micati pred njemačkim radnicima.

'Situacija, recimo, bude takva da mi nešto radimo, a onda dođu Nijemci da završe neki dio svog posla. I nas samo otprave van, dok oni rade. Ako pak radimo i dođu Ukrajinci, ne moramo se micati, kao ni Ukrajinci nama', ispričao je Delija o dvostrukim mjerilima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velike prepreke za ostvarivanje prava radnika

Premda itekako postoji osnova za utjerivanje zaslužene plaće pravnim načinima, svjestan je da bi ta zalaganja mogla potrajati.

'Prepreke su različite i neočekivane. Obrasci nisu dorečeni, zakoni između država su neusklađeni, po raznim pojedinostima. Mogućnosti za lov u mutnom, kao što su to nama poslodavci napravili, široke su i mnogobrojne. Oni znaju da ljudi nemaju novca i da moraju raditi čak i kad su okolnosti nepouzdane. To se stalno događa, no prava nas radnika su nevažna vlastima, pa je tako i jedan moj prijatelj već dvaput doživio ovakvu situaciju', ispričao je Delija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Savjetovalište za upućene radnike ima za cilj donekle kompenzirati ovakvu neravnotežu iz sindikalne perspektive, uz korištenje potencijala EU-a. Ured je otvoren uz pomoć novca koje je osigurao EU, odnosno u sklopu projekta 'Pravedno upućivanje: europska sindikalna mreža za pravedne radne uvjete upućenih radnika'.

Informirajte se prije potpisivanja ugovora

Pravna savjetnica Sunčica Brnardić objasnila je kako se otvaranjem savjetovališta želi potaknuti radnike da se o svojim pravima informiraju već prije potpisivanja ugovora, ali i da se preokrene trend netraženja pomoći zbog uvjerenja da se tu ionako ne može postići – ništa.

'Osim što se takvi radnici nalaze u kompleksnom pravnom statusu, gdje se osim hrvatskog prava na njih primjenjuju i neke odredbe zemlje EU-a u kojoj obavljaju privremeni rad, a o čemu često nisu informirani, iskustva sličnih savjetovališta u Njemačkoj pokazuju da se radnici nerijetko susreću s problemima koji se tiču isplate plaće, neuplaćivanja doprinosa te loših i neadekvatnih uvjeta rada i boravka u stranoj zemlji', rekla je Brnardić te dodala kako još nema dovoljno materijala za usporedbe iskustava upućenih hrvatskih radnika u različitim državama EU-a.

Kako doznaje Deutsche Welle, sankcioniranje kršenja ovisit će o radnopravnom zakonodavstvu zemlje u kojoj se rad obavlja, o kapacitetima inspektorata rada u toj zemlji, pa i o tome koliko efikasnu suradnju ostvaruju inspektorati te zemlje i RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo