Ruski predsjednik Vladimir Putin priprema se na mogući državni udar, piše rusaki novinski portal The Insider. Kako navode, osobe naoružane vojnom opremom koje su 26. listopada viđene u središtu Moskve nisu bili teroristi ili kakvi pučisti, već pripadnici Savezne službe osiguranja (FSO), koja je ubrzo nakon toga objavila da je toga dana u Moskvi organizirala "taktičke vježbe neutraliziranja terorističkih prijetnji za zaštite ključnih državnih službi".
Te su vježbe dio sveobuhvatnih posebnih mjera koje će FSO poduzeti u slučaju uvođenja izvanrednog ili ratnog stanja, a The Insider je vidio i tajni dokument koji nosi naslov "Plan za moralno-psihološko podupiranje mirovne tranzicije FSO-ove Uprave za operacije".
Dokument je podijeljen u četiri dijela, odnosno četiri faze. U prvoj se fazi navode mjere koje će se implementirati uoči proglašenja ratnog stanja, u drugoj se fazi spominju mjere koje će biti na snazi tijekom perioda "povišene" ratne spreme, treća se faza tiče priprema za proglašenje "vojne prijetnje", a četvrta za slučaj proglašenja ratnog stanja koje će zahtijevati "potpunu vojnu spremnost". The Insider navodi da je Uprava za operacije FSO-a zadužena za zaštitu Kremlja i najviših državnih dužnosnika, ali da za FSO odrađuje i kontraobavještajne zadatke.
U dokumentu se navodi kakva bi trebala biti tranzicija tijekom prijelaza iz mirnodopskog u ratno stanje pa se u nastavku pojašnjava da je moguće kako će neki časnici koji će braniti Kremlj "iskusiti depresiju i melankoliju te da neće biti sigurni rade li njihovi nadređeni ispravnu stvar, da je moguće da će se bojati i biti anksiozni".
Mediji su najveća prijetnja
Na takve se osjećaje treba odgovoriti "kontrasugestijom", "kontrauvjerenjem", "proaktivnim presijecanjem", "zamjenom objekata" i intervjuima s mladim časnicima kojima bi im se trebalo povećati samopouzdanje. Uprava navodi i da su ruski neprijatelji lukavi i prepredeni te da će prvo pokušati sniziti psihološku stabilnost osoblja te ih moralno zbuniti kako ne bi bili u stanju pružati otpor.
Najvećom prijetnjom smatraju se mediji svih vrsta, a dokumenti kažu da bi agenti stranih obavještajnih službi "mogli stupiti u kontakt s vođama društvenih pokreta, nevladinih, vjerskih i pseudovjerskih organizacija te rođacima časnika FSO-a". Posebno su istaknuti i pojedinci koji su sposobni "psihološki utjecati na osoblje" te koji posjeduju "hipnotičke sposobnosti".
U Planu stoji i da će se neprijatelj koristiti i sofisticiranim napadima, a među tim se napadima spominju i psiho-korektivne igre koje su dizajnirane kako bi kod predškolske djece spustile strah i povećale njihovu pažnju.
Za implementaciju spomenutog tajnog plana zadužen je zamjenik ravnatelja FSO-a Aleksander Komov, a posljednju verziju pripremio je iskusni Rešit Buharin, član Kadrovske službe FSO-a. Buharina se inače smatra velikim intelektualcem, a objavio je i nekoliko znanstvenih radova o zaštiti visokih državnih dužnosnika.
Što se tiče Kremaljske pukovnije, segmenta FSO-a koji je zadužen za sigurnost Kremlja, a za koji je spomenuti tajni plan i napravljen, ona je zadužena za detekciju korupcije i pronevjere javnog novca te provjeru imovine časnika FSO-a. Uprava FSO-a može narediti provjere svih djelatnika FSO-a, prisluškivati njihove telefone i ispitivati ih pomoću detektora laži.