Rusija istupa iz sporazuma o izvozu ukrajinskog žita čime on više nije na snazi, potvrdio je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov, prenosi Jutarnji list. Baš zbog toga, cijene žita u Chicagu narasle su za 3,5 posto. Ruski predsjednik Vladimir Putin smatra da nije ostvarena glavna svrha ugovora.
"Glavna svrha ugovora, isporuka žitarica zemljama koje ih trebaju, napose na afričkom kontinentu, nije ostvarena", istaknuo je Kremlj.
Moskva će se vratiti provedbi ugovora tek kada se zajamči ispunjenje dijelova sporazuma koji se odnose na Rusiju, a ta odluka nije posljedica ukrajinskog napada na Krimski most. Ugovor je, naime, potpisan prošle godine u Istanbulu i već je dva puta bio produživan. Njime se omogućavalo da se iz ukrajinskih luka izveze gotovo 33 milijuna tona žita.
Kremlju smeta Erdoganovo ponašanje
Rusija je na taj sporazum pristala jer se nadala da će time moći vratiti Poljoprivrednu banku u SWIFT jer bi sa sebe mogla odbaciti odgovornost zbog rasta cijena žita u južnim zemljama koje ne osuđuju javno agresiju Ukrajine. Cijelu situaciju Putin je prokomentirao s izrekom da "žito ne ide onome tko ga najviše treba".
Postoji mogućnost da je ovu odluku Kremlj donio zbog ponude afričkih lidera koji su mu predstavili mirovni plan kojim bi se zaustavio rat u Ukrajini naglašavajući potrebu da se rat završi ne onako bi to Putin želio. Naime, republika Južna Afrika u kolovozu je domaćin samita skupine BRICS (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika) na koji Putin želi doći. Ipak, južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa pokušava odgovoriti Putina od te odluke jer bi ga dolaskom u zemlju morali uhititi zato što su oni zemlja članica Međunarodnog kaznenog suda.
Treba uzeti u obzir i to što je turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan na NATO samitu najavio uklanjanje blokade članstvu Švedske u Savezu čime je Kremlj izuzetno nezadovoljan. Problem stvara i Erdoganov susret s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, ali i to što se turski predsjednik okrenuo prema Zapadu.