Orhan Džemal, Aleksander Rastorgujev i Kiril Radčenko radili su za TsUR, portal koji financira Hodorkovski, kada im je u ponedjeljak postavljena zasjeda.
"Potrudit ću se identificirati odgovorne", napisao je na društvenim medijima Hodorkovski koji danas živi izvan svoje domovine Rusije.
Glasnogovornik UN-a u New Yorku rekao je da u provedbi istrage pomaže i UN-ova mirovna misija u Srednjoafričkoj Republici, gdje je nasilje izbilo 2013., kada je pobunom svrgnut tadašnji predsjednik Francois Bozize.
Glasnogovornica Kremlja Maria Zaharova napisala je na Facebooku da se po njezinu saznanju ekipa oglušila o upozorenja da ne "napušta zonu koja je pod kontrolom vlasti".
UN-ova misija tvrdi da je zona u kojoj je ekipa pala u zasjedu pod nadzorom vladinih snaga koje surađuju s UN-om.
TsUR je objavio da je ekipa stigla u subotu u Srednjoafričku Republiku kako bi snimila prilog o Grupi Wagner, ruskoj skupini privatnih vojnih plaćenika.
Prema pisanju lokalnih i međunarodnih medija Wagner je operativan u toj afričkoj zelji otkako je Rusija ove godine isporučila lako oružje sigurnosnim snagama i rasporedila 175 vojnih i civilnih instruktora da ih uvježba.
Wagner je tajna organizacija zadužena izvoditi borbene misije po naredbama Kremlja u istočnoj Ukrajini i Siriji, no Kremlj odbacuje takve tvrdnje.
Reuters nije uspio stupiti u kontakt s tom skupinom
Reporteri bez granica (RSF) smatraju mogućim da su novinari žrtve financijski motiviranog napada u toj vrlo nestabilnoj zemlji.
Mihail Hodorkovski, bivši oligarh i vlasnik nekadašnje naftne tvrtke Yukos, proveo je deset godina u zatvoru u Rusiji osuđen za utaju poreza i financijske malverzacije, no međunarodna organizacija za ljudska prava Amnesty Inernational smatra da su suđenja bila politički motivirana. Nakon pomilovanja 2013., Hodorkovski se iselio iz Rusije.