Rusija i Sjedinjene Države nisu uspjele pregovorima u Pekingu premostiti razlike u stajalištima prema sporazumu o nuklearnom oružju sklopljenom u doba hladnog rata, rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova u četvrtak.
Ovaj zastoj pogoduje SAD-u koji će sada početi povlačenje iz Sporazuma o nuklearnom naoružanju srednjeg dometa (INF) već u subotu ako Moskva ne odluči uništiti projektil za koji Washington kaže da krši sporazum.
'Počinje faza u kojoj će SAD prestati pridržavati INF'
Moskva odbija uništiti projektil Novator 9M729l te inzistira da je takav tip usklađen sa sporazumom. "Nažalost, nema napretka", rekao je zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov za rusku agenciju RIA.
"Koliko mi znamo, sljedeći korak dolazi, počinje nova faza, točnije, faza u kojoj će SAD prestati pridržavati se INF-a, a što će se dogoditi ovaj vikend", izjavio je Rjabkov.
On se susreo s američkom državnom tajnicom za kontrolu oružja i međunarodnu sigurnost Andreom Thompson u Pekingu na rubu sastanka nuklearnih sila P5.
Ruski novi projektili srednjeg dometa
Glavni tajnik NATO saveza Jens Soltenberg pozvao je Rusiju da poštuje INF navodeći da su ruske rakete sposobne nositi nuklearno oružje te da su im u dometu i brojni europski gradovi. Soltenberg je u Bukureštu rekao da Rusija krši taj sporazum te da je razvila i rasporedila nove projektile srednjeg dometa, koje je teško otkriti i mobilne su.
Sporazum INF zaključili su 1987. SAD i tadašnji Sovjetski Savez, a njime se zabranjuje proizvodnja, testiranje, i raspoređivanje krstarećih i balističkih projektila dometa od 500 do 5500 kilometara.