PSEĆA MAFIJA ŠIRI SE EUROPOM, VEĆINOM SU SA BALKANA: / Godišnje se okrene nevjerojatnih 1,6 milijardi eura

Image
Foto: DW screenshot

Njemačka nevladina organizacija za zaštitu životinja 'Četiri šape' izračunala je da se samo preko malih oglasa na eBayu godišnje proda 2,3 milijuna pasa, većinom ilegalno,

21.9.2019.
18:05
DW screenshot
VOYO logo

S pojmom "krijumčarenje" se obično povezuju droga, oružje, ponekad ljudi. No u međuvremenu jedan drugi oblik krijumčarenja se u Europi razgranao i tu se obrću ogromni novci: ilegalna trgovina psima. Zarada je slična, piše Deutsche Welle.

U Berlinu djevojka Claudia u suradnji s policijom postavlja "zamke" krijumčarima glumeći da je zainteresirani za kupnju pasa. U tamošnjoj četvrti Wedding nedavno je dogovorila susret s navodnim prodavačima, u stvari krijumčarima, praveći se da od njih želi kupiti malog maltezera. Iz velikog luskuznog automobila izašle su tri osobe, podrijetlom iz Srbije, koji za očigledno bolesno štene traže 500 eura, a nisu joj znale reći je li cijepljeno. Kada je Claudia uzela psića u ruke, dala je znak policajcima u zasjedi i oni su uhvatili krijumčare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godišnje se 550.000 pasa ilegalno prevozi diljem Europe

Berlinčanin Stefen Klippstein svakodnevno traži sumnjive oglase po internetu i alarmira policiju. Upravo njemu je upala u oči sumnjiva ponuda maltezera, a potvrdio se i njegov osjećaj da prepozna ilegalne trgovce. Uhićeni Srbi već imaju podeblje dosjee u policiji. No, taj je slučaj tek jedan od brojnih primjera ilegalne trgovine psima, koja se svakodnevno odvija u mnogim gradovima širom Europe. Milijuni pasa se svake godine ilegalno prevoze diljem kontinenta, a mnogi su bolesni, necijepljeni, bez dokumenata o podrijetlu ili s onim krivotvorenima. Kupce se sustavno vara, mnoge životinje umiru kratko nakon prodaje. Pritom krijumčari zarađuju nevjerojatne sume novca. Profit koji se ostvari ilegalnom trgovinom pasa usporediv sa zaradom od ilegalne prodaje droga, piše Deutsche Welle.

Renate Sommer (CDU), bivša zastupnica u Europskom parlamentu te navode potvrđuje. Već je ranije govorila o "organiziranom kriminalu" protiv kojeg se mora boriti na europskoj razini. A da je to jedini ispravan put, smatra i Lea Schmitz, glasnogovornica Njemačkog saveza za zaštitu životinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svakako je opravdano govoriti o organiziranom kriminalu u kojem se pse sustavno doprema ovdje u Njemačku i tu ih se prodaje. U jednoj studiji Europske unije je riječ o 550.000 pasa koji se godišnje ilegalno prevoze preko granica. A to su samo službene brojke, dakle slučajevi kada su ilegalni transporti otkriveni. Tamna brojka je zasigurno još daleko veća. Njemačka nevladina organizacija za zaštitu životinja "Četiri šape" je izračunala da se samo preko malih oglasa na eBayu godišnje proda 2,3 milijuna pasa. Većinom ilegalno. Zarada je oko 700 eura po psu. Godišnje se dakle tako zaradi 1,6 milijardi eura - i to samo preko eBaya", upozorava Schmitz.

Image
TRAŽE PROVOĐENJE ZAKONA: /

Prijatelji životinja upozoravaju na ilegalnu prodaju i zlostavljanje životinja na tržnicama

Image
TRAŽE PROVOĐENJE ZAKONA: /

Prijatelji životinja upozoravaju na ilegalnu prodaju i zlostavljanje životinja na tržnicama

Profit pseće mafije sličan profitu narkomafije

Prema navodima još jedne organizacije za zaštitu životinja, EU Dog & Cat Alliance, svakoga dana širom EU na desetcima internetskih platformi se na prodaju nudi 400.000 pasa. Prema statistikama Europola dileri droge u Europi godišnje zarađuju oko 24 milijarde eura. Jednostavna računica pokazuje da je profit pseće mafije vrlo sličan. Prema navodima Njemačkog saveza za zaštitu životinja, većina ilegalno uvezenih pasa dolazi iz Rumunjske, a slijede Mađarska, Srbija i Bugarska. Poslovi se uglavnom obavljaju putem Interneta. Uz ilegalnu prodaju rasnih pasa, koji se uglavnom u vrlo lošim uvijetima uzgajaju u ilegalnim leglima balkanskih zemalja, te se potom skupo i uz veliku dobit prodaju na Zapadu, u cijelom poslu pseće mafije je procvjetao još jedan bizaran posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U mnogim zemljama jugoistočne Europe su ulični psi lutalice svakodnevna pojava. Mnogi bivaju uhvaćeni i odvedeni u državna prihvatilišta za napuštene pse. Ukoliko ih od tamo neko vrijeme nitko ne uzme, njih je zakonski dozvoljeno ubijati. U međuvremenu se međutim više lokalnih i međunarodnih organizacija za zaštitu životinja brinu za te pse. No kako loša sitiacija u kojoj ti psi žive kod mnogih ljudi izaziva suosjećanje i samilost, razvio se veliki posao s psima lutalicama: njih se ilegalno izvozi u zapadne zemlje Europe", kaže Lea Schmitz za Deutsche Welle.

"Oni tvrde kako spašavaju pse lutalice i onda dobiju 60-70 takvih pasa besplatno iz prihvatilišta. Potom ih posreduju preko Facebooka novim vlasnicima, koji životinje uopće ni ne poznaju. I za to uzimaju tzv. naknadu. Neki su osnovali prave firme koje se bave samo transportom tih pasa u Njemačku", dodaje Klippstein.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Prijatelji životinja
Image
Foto: Prijatelji životinja

Pas u azilu

Psima lutalicama lažiraju dokumente pa ih prodaju

Navodni aktivisti za zaštitu životinja surađuju s posrednicima iz Istočne Europe, psi dolaze u Njemačku dobrim dijelom necijepljeni i bez ispravnih papira. Kada bi se sve obavljalo po propisima, to bi koštalo stotine eura i znatno bi smanjilo profit. Stoga su u cijelu mrežu uključeni i korumpirani veterinari, koji izdaju lažne dokumente. Dog Trust, organizacija za zaštitu životinja iz Velike Britanije, je obimnim istraživanjima uspjela pokazati kako je trgovcima jednostavno da primjerice u Rumunjskoj od veterinara dobiju lažne dokumente za pse.

U Rumunjskoj je Marius Chirca, bivši bankarski službenik, osnovao jedan prihvatni centar za pse te prijavljuje slučajeve ilegalne trgovine policiji, bori se protiv krijumčara i pokušava promijeniti zakone. Osim toga, i njega su, kao i Klippsteina, pripadnici pseće mafije u više navrata i fizički napali. Chirca tvrdi da krijumčari samo jednim transportom zarade i više od 10.000 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ti tzv. 'spasitelji' pišu budućim vlasnicima: Treba nam novac za transport'. I Nijemac, Talijan ili Englez plaćaju. Nekad se samo tako prikupi nekoliko tisuća eura. Pse se onda dovodi u prihvatilišta, gdje se traže vlasnici. A nakon toga slijedi plaćanje za cijepljenja, za isprave itd. Na kraju se za 30-40 pasa zaradi između 20.000 i 25.000 eura", kaže Chirca za Deutsche Welle.

Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo