PROTIVNO ZAKONIMA O ZAŠTITI LJUDSKIH PRAVA: /

Vijeće Europe upozorava Mađarsku zbog novog zakona o pritvaranju migranata

Image
8.3.2017.
18:08
VOYO logo

Muižnikes je kazao da je "duboko zabrinut" što je mađarski parlament usvojio taj zakon, prenosi dpa.

Image
POSTAVIT ĆE VOJSKU NA GRANICE? /

Srbija neće primati vraćene migrante iz Mađarske

Image
POSTAVIT ĆE VOJSKU NA GRANICE? /

Srbija neće primati vraćene migrante iz Mađarske

Smještaj u brodskim kontejnerima okruženim bodljikavom žicom

Image
Foto: AFP, ELVIS BARUKCIC

Po zakonu, tražitelji azila i drugi migranti koji stignu u Mađarsku, uključujući djecu, morat će živjeti u brodskim kontejnerima okruženi visokim ogradama od bodljikave žice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tim kampovima u blizini granice sa Srbijom i Hrvatskom čekat će dok im se ne riješi zahtjev za azilom. Kampove će moći napustiti ako se vrate u zemlju preko koje su stigli.

Europski sud za ljudska prava u svojim je ranijim odlukama presudio da se migrante smije pritvarati samo u krajnjoj nuždi i ne skupno nego na pojedinačnoj osnovi, napomenuo je Muižnieks.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Automatski uskratiti svim tražiteljima azila slobodu bilo bi jasno kršenje mađarskih obveza po Europskoj konvenciji o ljudskim pravima", upozorio je.

Novi zakon kritizirao je i UNHCR, ocijenivši da će imati "strašne posljedice" za već ionako traumatizirane ljude.

Mađarski premijer Viktor Obran opravdava odluku tvrdeći da je zemlja "pod opsadom".

Posjet povjerenika za migracije

Europski povjerenik za migracije Dimitros Avramopoulos najavio je u srijedu da će uskoro posjetiti Mađarsku kako bi "ozbiljno porazgovarao" s mađarskim vlastima o njihovoj politici azila nakon te odluke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posjet bi se mogao održati idući tjedan ili tjedan dana poslije, kazala je njegova glasnogovornica, a prenosi France Presse.

Mađarska je i 2013. uvela tu mjeru, ali ju je morala ukinuti pod pritiskom EU-a, UNHCR-a i Europskog suda za ljudska prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kritike UN-a

Image
Foto: AFP, ATTILA KISBENEDEK

Mađarsku odluku kritizirao je i UN-ov povjerenik za ljudska prava Zeid Ra'ad al Husein, ocijenivši u svojem godišnjem izvješću da zakon "ne zadovoljava međunarodne norme".

Kritizirao je također nedavnu Orbanovu izjavu da je "etnička homogenost" ključna za gospodarski uspjeh.

Al Husein je poručio da nijedno društvo nije homogeno i upozorio da "te otrovne ideje o tzv. etničkoj čistoći podsjećaju na razdoblje u kojem su mnogi ljudi jako puno patili, uključujući Mađare."

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto odbacio je u srijedu te kritike kao "neutemeljene", ocijenivši da povjerenik "nije ni pročitao premijerov govor."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok visoki povjerenik zna samo spominjati holokaust, "mađarska vlada čini razumne stvari" štiteći svoje i europske granice, poručio je.

"Zašto visoki povjerenik za ljudska prava potiče ljude da krše zakone?", upitao se. Do sada nitko nije razjasnio "od čega bježe ilegalni migranti u Turskoj, Grčkoj, Makedoniji ili Srbiji" i zašto bi ih trebalo pustiti u Mađarsku, istaknuo je, kako prenosi MTI.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo